Вимивні машини

Для вимивання незаекспонованих ділянок фотополімер - них копій використовуються такі способи:

Гідромеханічний (нанесення вимивного розчину під тиском за до­помогою розпилювачів);

Фрикційний (дія щетини щітки або килимка на фотополімерний шар);

Комбінований (поєднання гідромеханічного та фрикційного спо­собів);

Ультразвуковий.

Найчастіше у вимивних машинах застосовують перші три спосо­би вимивання. Проте є тенденція до скорочення використання гідро­механічного та інтенсифікації розробки установок (машин) із фрик­ційним способом вимивання.

Обладнання для вимивання фотополімерних ФДФ можна класи­фікувати за такими основними ознаками:

Геометричною формою оброблюваних копій (машини плоского типу, в яких копії обробляються в плоскому вигляді; машини ба­рабанного типу, де копії обробляються у зігнутому вигляді; комбі­новані машини, в яких здійснюється оброблення плоских або зігну­тих копій);

Кількістю технологічних операцій; використанням одно - й двоопераційних машин; застосуванням багатоопераційних машин потокового типу, на яких здійснюються всі операції оброблення проекспонованих фото­полімерних ФДФ.

Основними вузлами вимивних машин є: ванна з вимивним роз­чином; розчиноподавальна система; пластинотримач; системи тер - мостатування та автоматики.

Ванни вимивних машин виготовляють з нержавіючої сталі. Всет редині ванни розміщують системи термостатування робочого роз­чину та розчиноподавальну, а також пластинотримач. Щоб забезпе­чити рівномірність вимивання фотополімерних ФДФ, пласти­нотримач або розчиноподавальна система під час роботи машини здійснюють переміщення від спеціального привода. В машинах для оброблення попередньо зігнутих фотополімерних ФДП цей процес зводиться до того, що пластинотримач обертається навколо своєї осі. В машинах, що обробляють фотополімерні ФДП плоского типу, переміщується розчиноподавальна система або плоский пластино­тримач.

Фотополімерні ФДФ на пластинотримачах закріплюються меха­нічним або магнітним способом. Розчиноподавальна система вимив­них машин має насосну станцію, за допомогою якої робочий роз­чин подається до спеціального трубчастого розподільника, на якому розміщуються розпилювальні форсунки. Щоб збільшити рівномірність зрошення поверхні фотополімерних ФДФ, форсунки розподільни­ка встановлюють у шаховому порядку. У вимивних машинах викори­стовуються форсунки, які дають рівномірно заповнений крапелька­ми розпиленої рідини факел і працюють під тиском 0,2...0,3 МПа. У деяких конструкціях вимивних машин незаполімеризовані
ділянки фотополімерних ФДФ вимиваються завдя­ки механічній дії щіток.

ФФП-45

подпись: 
ффп-45
На рис 2.11 зображено принципову схему вимив­ної машини ФФП-45. Ця машина має ванну І, в якій розміщено формотри - мач 11, що обертається на­вколо горизонтальної осі. На відстані 100 мм від по­верхні формної пластини, закріпленої механічними затискачами на формотри - мачі 11, встановлено форсунки 17. Формотримач приводиться в обер­тання від електродвигуна 6 через черв’ячний редуктор 7 та обгінну муфту 8. Пробільні ділянки фотополімерних ФДФ вимиваються роз­пиленими струменями вимивного розчину, що подається форсун­ками 17 від насоса 3. Після закінчення промивання форми насос видаляє відпрацьований розчин з ванни машини. За допомогою крана 9 та електромагнітного вентиля 10 ванна заповнюється водою від водопровідної мережі. Робочий розчин готується безпосередньо у ванні за допомогою дозатора 12, який після заповнення ванни во­дою додає певну дозу концентрованого вимивного розчину. Рівень води у ванні контролюється поплавковим регулятором 13. Безкон­тактні датчики 14...16 подають сигнали для виконання відповідних операцій: 16 — на вимикання насоса 3 після видаляння розчину з ванни 1 і вмикання крана подавання води 9, 15 — на вмикання електронагрівників ванни і після досягнення середнього рівня води; 14 — на закривання крана 9 у разі наповнення ванни водою до верхнього рівня. Електромагнітні вентилі 4 та 5 призначені відповід­но для забезпечення подавання розчину в каналізацію. Щоб запобіг­ти потраплянню до насоса зайвих предметів, у машині встановлено фільтр 2.

Корпус машини має вигляд звареної стальної рами, на якій змон­товано ванну з нержавіючої сталі. Ванну зверху закрито кришкою, встановленою на шарнірах. У лівому відсіку рами розміщено привод формотримача, дозатор і регулятор рівня, у правому — основні еле­менти та вузли електрообладнання, у похилій стінці правого відсіку

— пульт керування. Всередині ванни є система підігрівання вимив­ного розчину, що складається з електронагрівників і датчика тер­морегулятора ПТР-3.

Машина працює в такій послідовності. Під час її підготовки до роботи дозатор 12 заповнюють відповідним розчином. Після вми­кання ввідного автомата на пульті керування натискають на кнопки
«Пуск» і «Вода». Електромагнітний вентиль 10 відкривається і у ван­ну І починає надходити вода з водопровідної мережі. Коли вода досягне середнього рівня у ванні, спрацьовує безконтактний дат­чик 13, вмикаються елекгронагрівники й засвічується лампа «Нор­ма». Далі вода піднімається до верхнього рівня у ванні, спрацьовує безконтактний датчик 14, за сигналом якого вентиль 9 закриваєть­ся, внаслідок чого вода перестає надходити до ванни. Після натис­кання на кнопку «Дозатор» у ванну подається потрібна доза кон­центрованого розчину, на формотримачі 11 закріплюють ФПП і закривають кришку машини. Коли температура розчину у ванні до­сягне 29°С, лампа «Норма» засвітиться на повне розжарювання і машина готова до роботи. На реле часу встановлюють заданий час для вимивання і натискають на кнопку «Вимивання». Одночасно вмикається привод насоса 3 і формотримача, а також відкриваєть­ся вентиль 4, який забезпечує подавання розчину до форсунок 17.

Рис. 2.12. Принципова схема вимив­ної машини, розробленої в УНДІСВД:

подпись: 
рис. 2.12. принципова схема вимивної машини, розробленої в ундісвд:
Після закінчення вимивання привод формотримача вимикаєть­ся, вентиль 4 відкривається і відбувається злив відпрацьованого роз­чину в каналізацію. Коли ванна заповниться водою до середнього рівня, безконтактний датчик 15 дає сигнал на вмикання електро - наїрівників робочого розчину. Після досягнення водою нижнього рівня у ванні безконтактний датчик 16 дає сигнал на вимикання всіх механізмів машини.

У разі необхідності оператор мо­же промити здобуту копію, викону­ючи всі зазначені вище операції, але не натискаючи на кнопку «Дозатор».

Після цього форму знімають з маши­ни й вона готова до виконання на­ступної роботи.

На рис. 2.12 показано принципо­ву схему вимивної машини, розроб­леної в УНДІСВД.

1 — ванна; 2 — крншка ванни; З — фототримач з фотополімериою копією; 4 — вимивний роз­чин; 5 — змивач вимивного розчину; 6 — вентиль; 7— фільтр; 8— насос; 9— термо - елскгроиагрівник; 10 — трубопровід; 11 — елек­тромагнітний зливний клапвн; 12 — електро­магнітний напірний клапан; 13 — трубка розподільника; 14 — форсунка; 15 — колектор; — діаметр формотримача

подпись: 1 — ванна; 2 — крншка ванни; з — фототримач з фотополімериою копією; 4 — вимивний роз-чин; 5 — змивач вимивного розчину; 6 — вентиль; 7— фільтр; 8— насос; 9— термо- елскгроиагрівник; 10 — трубопровід; 11 — електромагнітний зливний клапвн; 12 — електромагнітний напірний клапан; 13 — трубка розподільника; 14 — форсунка; 15 — колектор; — діаметр формотримачаНа рис. 2. 13, а зображено фор­сунку інверсійного типу, яка дає ко­нічний факел розпилення, що витяг­нутий в основі у вигляді еліпса, а на рис. 2. 13, б — форсунку І з матері­альним завихрювальним елементом

2, Яка також створює такий самий факел розпиленої рідини. Останнім ча­сом ці форсунки використовуються дуже рідко, оскільки вони забивають­ся продуктами вимивання і зменшу­ють надійність роботи машини.

Рис. 2.13. Форсунки для розпилення вимивних розчинів (у розрізі)

Для оброблення копій фірма ВАБР випускає установки «Куіоргіїи ИасЬушЬег Р 45x65» і «КуоргіШ Кипсіигівсіїег Р 50x80». Перша з них є установкою плоского типу і призначена для вимивання та проми­вання копій максимальним форматом 450x650 мм. Конструктивно вона виконана у вигляді вертикального прямокутного короба з не­ржавіючої сталі, у верхній частині якого є циліндрична ванна з нерухомим плюшевим диском на дні. Ванну обладнано відкидною кришкою з формотримачем, який під час роботи здійснює плоско - паралельний рух у горизонтальній площині. Під ванною в кожусі змонтовано бак (з робочим розчином), що має термостат і насос.

Оператор закріплює копію на формотримачі установки верхнім боком донизу і закриває кришку. При цьому верхній бік копії вхо­дить у контакт із плюшевим диском. Після натискання на кнопку «Цикл» умикається насос, який подає розчин до ванни в такій кількості, щоб плюшевий диск і формотримач занурилися в ньому. Автоматично вмикається привод формотримача, пробільні ділянки вимиваються, після чого робочий розчин насосом відкачується з ванни до бака, а для промивання копії у ванну подається свіжий розчинник. Тривалість вимивання та промивання копії контролюється за допомогою реле часу, вмонтованого в пульт керування. Після закінчення циклу розчинник висмоктується з ванни насосом до бака, привод формотримача вмикається і оператор, відкинувши верхню кришку, знімає форму з формотримача. Процес вимивання копії три­ває 3...4 хв. Установка герметизована, має бортові відсмоктувачі.

Застосування плюшевого диска значно інтенсифікує процес ви­мивання копії. Але конструкція установки має суттєву ваду: плане­тарне переміщення формотримача через конструктивну складність його привода не забезпечує того, щоб відносні швидкості плюше­вого диска були однаковими по всій поверхні копії, що може при­звести до нерівномірного вимивання пробільних елементів форми. Крім того, установка плоского типу (оброблення копії в плоскому вигляді) потребує великої площі для її розміщення.

Більш сучасною за принципом дії і конструктивним виконанням є вимивна установка барабанного типу «Куіоргіт Кипсіигксіїег Р

Вимивні машини

700

850

Вимивні машини|л А

О

830

, то

Рис. 2.14. Вимивна установка «Куіорти КипёипБсЬег Б 50x80»

50x80» (рис. 2.14). За конструкцією — це прямокутний стальний кар­кас, на якому змонтовано вимивну секцію, що складається з ванни із ФЦ, колектора з трубками та системи круглих щіток. Приводи ФЦ і щіток (роздільні) встановлено в окремому відсіку, де й розмі­щено електрообладнання. Елементи керування винесено на верхню панель цього відсіку. Під ванною є місткості з проявним і промив­ним розчинами, а також насос розчиноподавальної системи. Уста­новку обладнано системою термостатування та подавання свіжих робочих розчинів, установлено реле часу.

Конструктивно вимивна секція складається з ФЦ із затискною рейкою для закріплення пластини за верхнє очко. Під час роботи ФЦ здійснює зворотно-поступальний рух. Над ФЦ розміщено ко­лектор у вигляді труби (вісь труби паралельна осі циліндра) з отво­рами, крізь які на поверхню пластини насосом подається робочий розчин. Із ФЦ і пластиною контактують дві пари щіток, що оберта­ються від індивідуального привода. Щітки механічно видаляють роз­чин із пробільних ділянок перша обертається за ходом ФЦ, друга

— в протилежному напрямку. Лінійні швидкості обертання щіток перевищують колову швидкість ФЦ, завдяки чому розчин інтенсив­но видаляється з пробільних ділянок форми. Зусилля притискання щіток до ФЦ регулюються залежно від характеру оброблюваної форми

Л7

(растрова, штрихова). Максимальний формат копії, що обробляєть­ся, дорівнює 500x800 мм. Установку оснащено також програмним пристроєм.

Порівняно з попередньою ця установка забезпечує кращу якість вимивання копій завдяки сталості відносних швидкостей обертання щіток і ФЦ. Процес вимивання триває 3...4 хв. Габаритні розміри установки 1300x850x1020 мм.

Вимивна машина марки «Star» фірми «Моїі» складається з двох відсіків, які виконано з нержавіючої сталі. В передньому відсіку під кришкою, що відкидається вгору, розміщено формотримач, облад­наний системою постійних магнітів для закріплення формної пла­стини. З внутрішнього боку відсіку змонтовано нерухомий розпо­дільник з форсунками. Нижня частина переднього відсіку — це ванна

Рис. 2.15. Вимивна машина «Nylomat washer 80x107»

подпись: 
рис. 2.15. вимивна машина «nylomat washer 80x107»
З вимивним розчином, в якій вста­новлено випарники холодильного агрегату та електронагрівники, що належать до системи термостатуван - ня машини. Формотримач під час ро­боти здійснює зворотно-поступаль­ний рух у вертикальній площині. В задньому відсіку розміщено привод формотримача, який складається з електродвигуна з черв’ячним редук­тором, насоса для подавання вимив­ного розчину до системи форсунок і холодильного агрегату.

Дещо відрізняється за конструк­цією від описаної вимивна машина «Nylomat washer 80x107» (рис. 2.15) фірми BASF. Це зварна рамна конструкція з нержавіючої сталі, поділена на два ізольовані відсіки. В передньому відсіку, що герметично закривається відкидною криш­кою, розміщено розподільник з форсунками, які подають робочий розчин з ванни на ФПП. Ванну встановлено в нижній частині відсіку. Всередині ванни є система термостатування, що складається з елек - тронагрівників і випарника холодильного агрегату. На внутрішній частині кришки розміщено магнітний формотримач, на якому вста­новлено оброблювану пластину. В задньому відсіку є привод перемі­щення розподільника, який складається з електродвигуна з черв’яч­ним редуктором, насоса для подавання вимивного розчину та вентилятора, що вентилює порожнини відсіків.

Розподільник зварений з труб, на яких у шаховому порядку вста­новлено форсунки. Верхню горизонтальну трубу розподільника об­ладнано роликами, які котяться по напрямних станини. Нижня тру­ба ковзає по спеціальній напрямній. Зворотно-поступальний рух розподільнику надає кривошипно-кулісний механізм. З правого боку машини змонтовано пульт керування.

Аналогічні за конструкцією вимивні машини випускають японські фірми «Тогаі industries inc.» і NAPP. У деяких моделях вимивних машин цих фірм за­стосовується спосіб видаляння незаполімеризованих ділянок форм завдяки механічній дії щіток, змочених у робочому розчині.

Рис. 2.16. Схема японської установки оля вимивання фото полімер них ФДФ

подпись: 
рис. 2.16. схема японської установки оля вимивання фото полімер них фдф
Схему японської установки для вимивання фото полімерних ФДФ показано на рис. 2.16. Вона складається з секції вимивання

— вертикального бака 3 з бара­баном 5, на якому закріплено пластину 6. У верхній частині бака розміщено колектор 4 з форсунками, що подають робо­чий розчин на барабан у раді­альному напрямку. З барабаном контактує циліндрична щітка 8, яка обертається в тому самому напрямку. Зусилля притискання щітки до барабана можна регулювати за допомогою важеля 7. Нижня час­тина бака є резервуаром для збирання розчину, що подається фор­сунками на барабан і пластину. Поруч з баком передбачено місткість 1 з чистим розчином для промивання фотополімерної ФДФ після її вимивання. Зливники в бак і місткість обладнано заслінкою 1, яка залежно від виконуваної операції подає стічний розчин у відповідні місткості.

Під час роботи в режимі вимивання фотополімерну ФДФ 6 за-

•кріплюють на барабані 5 за допомогою важеля 6, притискають до останнього щітку 8 і фіксують її в цьому положенні. Потім умикають привод барабана 5 і щітки 8, а також насос, що подає розчин у колектор із форсунками 4. Після закінчення вимивання заслінку 2 переводять у праве крайнє положення, насос перемикають на по­давання промивного розчину з місткості 1. За допомогою цього при­строю можна виконувати всі операції, пов’язані з вимиванням і промиванням ФДФ.

Опору барабана та щіток винесено із зони безпосереднього кон­такту з розчинами; зусилля притискання щітки до фотополімерної ФДП можна регулювати залежно від характеру рельєфу. Недоліки установки — наявність тільки однієї щітки та відсутність осьового переміщення барабана відносно неї, що не забезпечує однакових умов вимивання на всіх ділянках форми.

На рис. 2.17 зображено схему фран­цузької установки для вимивання ФДФ. Установка складається з верти­кальної ванни 1 зі стоком робочого розчину до резервуара 7. У ванні змон­товано барабан-формотримач 2, що обертається навколо горизонтальної осі, і колектор 6 з чотирма рядами вимивних форсунок З, розміщених па­ралельно осі барабана 2. Циліндрична щітка 5 контактує з поверхнею бара - бана-формотримача 2. Один ряд фор­сунок 4 призначений для подавання свіжого розчину після вимивання копії. Ванна має бортові відсмокгу - вачі 9 і резервуар-насос 8, який по­дає вимивний розчин до форсунок 3. Принцип дії установки аналогічний японській (див. рис. 2.16); відмінність полягає лише в тому, що колектор з форсунками, який подає ви­мивний розчин на поверхню формної пластини, розміщено внизу бака.

Комментарии закрыты.