РОЗРАХУНОК ПОТУЖНОСТІ НАСОСА ГІДРАВЛІЧНОЇ СИСТЕМИ ВИМИВНОЇ МАШИНИ
Вимивні машини, а також потокові лінії для виготовлення фотополімерних ФДФ оснащуються насосними станціями, які забезпечують подачу робочого розчину з ванни через гідросистему до виконавчих пристроїв. В основному застосовуються відцентрові насоси.
Потужність насоса визначається виразом
ЖМг' <2/76>
102»7Н
Де 0В — подача насоса, л/с; Нн — напір (тиск), що створюється насосом у гідросистемі, м; у — питома вага вимивного розчину, (у = 103 кг/м3); 7 „ — ККД насоса.
Подачу насоса можна розрахувати, знаючи сумарну витрату розчину в усіх п робочих форсунках:
Ев= (2.77)
Де 0ф — витрата розчину в одній форсунці (л/с), причому
Єф=>7ф£і)^ІЯ.103, (2.78)
Де 7ф — коефіцієнт витрати форсунки, що визначається дослідним шляхом (для форсунки у вигляді отвору в тонкій стінці 7ф= 0,6); й? — площа отвору форсунки, м2; g — прискорення вільного падіння, м2/с.
Щоб визначити напір Ня на виході насоса, треба знати втрати напору в гідросистемі шд час переміщення розчину від вихідного патрубка насоса до форсунки, а також геометричну висоту нагнітання, яка дорівнює висоті від центра перерізу трубопроводу на виході насоса до площини, де розташовуються форсунки.
Втрати нагнітання в гідросистемі дорівнюють сумі всіх втрат напору на місцевих опорах плюс втрати напору на прямолінійних ділянках трубопроводу зі сталим діаметром (втрати за довжиною).
У загальному випадку напір на виході насоса визначається виразом
П М
Нй=ушій +У ЛЯ# +ЬГ, (2.79)
І=1 *=1
Де п, т — кількість місцевих опорів і ділянок трубопроводу зі сталим діаметром відповідно; #*,, Нк1 — втрати напору відповідно на і-му місцевому опорі та на к-й ділянці трубопроводу діаметром <4 завдовжки /; Аг — геометрична висота нагнітання.
Втрату напору на кожному місцевому опорі знаходять за формулою Вейсбаха
(2.80)
Де £ — коефіцієнт місцевого опору (визначається за довідником); Ксер — середня швидкість руху розчину; g — прискорення вільного падіння.
Втрату напору по довжині на кожній ділянці трубопроводу зі сталим діаметром обчислюють за формулою Дарсі—Вейсбаха
АЯМ=Д^ = ^, (2.81)
Де X — коефіцієнт гідравлічного тертя, або коефіцієнт Дарсі; / — довжина ділянки трубопроводу; й — його діаметр; V — середня швидкість руху розчину на заданій ділянці.
Коефіцієнт Дарсі залежить від режиму течії розчину на ділянці трубопроводу. Цей режим визначають за числом Рейнольдса
Якщо розрахункове значення Яе < 2320, то режим течії розчину є ламінарним і коефіцієнт Дарсі
64 Яе' |
Х~ |
(2.83)
0,316 |
Якщо Ие > 2320, то режим течії розчину є турбулентним і коефіцієнт Дарсі
(2.84)
Наведений розрахунок гідравлічних втрат стосується прямих ділянок трубопроводу. У гідросистемі з плоским розподільником вимивної машини (рис. 2.43) в точці С трубопровід розгалужується на дві симетричні паралельні ділянки. Враховуючи те, що гідравлічні втрати напору на ділянці трубопроводу з паралельно з’єднаними трубами дорівнюють втраті напору в одній із паралельних труб, дальший розрахунок втрат напору можна виконувати для однієї з труб колектора й однієї з трубок розчинорозподільної системи.
Рис. 2.43. Схема плоского розподільника гідросистеми вимивної машини
Втрата напору в трубі колектора визначається виразом
(2.85) |
О II л_1
*КОЛ :
*48
/=і
Де д — кількість розчину, що проходить через форсунку; / — відстань між трубками розподільника;! о— коефіцієнт Дарсі, визначений для початкової ділянки труби колектора; </о — діаметр цієї труби; п — кількість трубок розподільника, що відходять від труби колектора.
Оскільки трубки розподільника розташовані паралельно, втрати напору в усьому розподільнику дорівнюватимуть втраті напору в одній його трубці:
Де Яр— коефіцієнт Дарсі; сір, і — довжина та діаметр трубки розподільника до форсунки; я — витрата розчину у форсунці; А. — втрата напору у форсунці, що визначається виразом
(2.87)
Де Ц — коефіцієнт втрати (задається в довіднику або знаходиться експериментально); </ф — діаметр отвору форсунки.
Середня швидкість руху розчину в трубопроводі будь-якого перерізу
Де 0,, йі — витрата розчину та діаметр труби в заданому перерізі.
Слід мати на увазі, що витрати рідини у перерізах нерозгалуже - ної ділянки трубопроводу однакові.
Остаточно напір на виході насоса гідросистеми (див, рис 2.43).
Ня = н + кт + кр + кф, (2-89)
Де Нс — сумарні втрати напору в трубопроводі від виходу насоса до точки С; пт — втрата напору в одній із труб колектора; А — втрата напору в трубці розподільника; Аф— втрата напору у форсунці. Довжина трубок розподільника
/ = 1,2/4. (2.90)
Довжина труб колектора
Іт=п&. (2.91)