ОБЛАДНАННЯ ТЕХНОЛОГІЯ
С. М.Ярема
У період переходу до ринкових відносин підприємства України мають впроваджувати ефективні засоби виробництва й використовувати такі матеріали, технології та обладнання, які забезпечували б високу якість продукції і низьку її собівартість. Оптимі - зація співвідношення якості виробів, їх собівартості та продуктивності виробництва сприятиме становленню підприємств у конкурентній боротьбі за ринкових умов функціонування економіки. Це безпосередньо стосується й видавничої справи та поліграфії.
У кінці XX ст. в поліграфії сталися чималі зміни в усіх способах друку, особливо в офсетному та флексографічному. Сьогодні офсетний плоский друк посідає перше місце у випуску друкованої продукції, а флексографія — друге. В розвинутих країнах флексографію широко використовують не тільки для художньо-поліграфічного оформлення ґнучкої упаковки, гофрокартону, пластмасових сумок, паперових мішків, етикеток, а й для випуску видавничої продукції.
Починаючи з 1984 р. флексографію почали застосовувати для випуску газет поліграфісти США, Японії, Італії та інших країн. За останні роки використання флексографії у газетному виробництві поширюється, що пояснюється економічними перевагами й науково-технічними досягненнями в галузі формних і друкарських процесів. Найбільшого прогресу флексографія досягла в друкуванні журналів та обкладинок. Так, Фонд флексографічної технічної асоціації (FFTA, США) в грудні 1992 р. вперше видрукував журнал «Flexo» в чотири основні та дві додаткові фарби з ультрафіолетовим лакуванням. Усі операції здійснено на вузькорулонній друкарській машині «Mark Andy 4200». Цим було доведено, що якість флексографії може бути еквівалентна якості аркушевого офсету.
Використання флексографії для друкування журналів показало її конкурентоспроможність з такими способами друку, як рулонний і аркушевий офсети, глибокий друк у випуску періодичних видань, проте поліграфісти України повністю ще не реалізують можливості цього способу друку.
В Україні за останнє десятиріччя флексографію використовують
У поліграфічній та інших галузях промисловості як найекономічні - шу технологію в процесі виробництва тари й упаковки.
Дослідження технології, обладнання та матеріалів, проведені в Українському науково-дослідному інституті поліграфічної промисловості ім. Т. Шевченка (УНДІПП ім. Т. Шевченка), Українській академії друкарства (УАД, обидва — мЛьвів), Українському науково - дослідному інституті спеціальних видів друку (УНДІСВД), Всеукраїнському науково-дослідному і проектному інституті хімічної промисловості «ВНДІХІМПроект» (обидва — м. Київ), а також у ряді організацій, надали флексографії в нашій країні другого народження.
Подальшому розвиткові флексографії в Україні сприятимуть не тільки наукова база та нове обладнання, а й висококваліфіковані фахівці, підготувати яких допоможе цей навчальний посібник. У ньому докладно розглянуто всі основні питання, що стосуються технології та обладнання формних і друкарських процесів, оздоблювального і допоміжного обладнання флексографічного виробництва, розкрито особливості механізму переходу фарби на задруковуваний матеріал під час друку, наведено результати досліджень напруже- но-деформованого стану друкарської форми у контактній смузі в процесі друкування тощо. Основну увагу приділено новітнім технологіям та обладнанню формних і друкарських процесів флексографії, розроблених у таких країнах, як СІЛА, Німеччина, Японія, Італія, Великобританія, Франція та ін.
В цьому виданні, який є першим навчальним посібником із флексографії, що видається державною мовою, автор використав наукові праці відомих авторів, узагальнив й підсумував розробки галузевих науково-дослідних інститутів і закладів освіти та практичний досвід підприємств поліграфічної і хімічної промисловості. Використано матеріали як вітчизняних, так і міжнародних виставок, конференцій, семінарів, а також публікації в журналах «Друкарство» та «Палітра друку».
Матеріал у навчальному посібнику зорієнтовано на самостійну роботу студентів. Його з успіхом використають інженерно-технічні працівники галузі з метою вдосконалення флексоїрафічного друку та модернізації й оновлення діючого обладнання.
У навчальному посібнику вміщено короткий словник поліграфічних термінів і додатки. Словник подано трьома мовами: українською (виділено напівжирним шрифтом) — мовою видання, російською та німецькою — мовами, якими видано й видається чимало публікацій із флексографії.
Автор висловлює глибоку подяку за корисні поради колективам кафедр «Поліграфічні машини» і «Технологія друкарсько-обробних процесів та поліграфічних матеріалів» Української академії друкарства; заслуженому працівнику вищої школи України, канд. техн. наук, доценту видавничо-поліграфічного факультету Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут»
В
Ю. О. Барничу, доцентам Я. І. Дубу, В. Й.Запоточному, А. П.Жуков - цю; фахівцям-поліграфістам В. І.Харченку, О. І.Бажану, а Також президенту акціонерного товариства «Видавництво «Бліц-Інформ» С. І. Мельничуку, генеральному директору РВО «Поліграфкнига» М. В. Самбульському і директорату фірми «Поліграфічні плівки та послуги» за активну фінансову підтримку при виданні посібника.
Автор щиро вдячний рецензентам — заслуженому діячу науки і техніки України, член-кор. АІН України, д-ру техн. наук, проф. Е. ТЛазаренку, канд. техн. наук, ст. наук, співроб. М. О.Красному та канд. техн. наук, доц. В. Т. Сенкусю за слушні зауваження, спрямовані на поліпшення навчального посібника.