ОБЛАДНАННЯ ТЕХНОЛОГІЯ

С. М.Ярема

У період переходу до ринкових відносин підприємства України мають впроваджувати ефективні засоби виробництва й ви­користовувати такі матеріали, технології та обладнання, які забез­печували б високу якість продукції і низьку її собівартість. Оптимі - зація співвідношення якості виробів, їх собівартості та про­дуктивності виробництва сприятиме становленню підприємств у кон­курентній боротьбі за ринкових умов функціонування економіки. Це безпосередньо стосується й видавничої справи та поліграфії.

У кінці XX ст. в поліграфії сталися чималі зміни в усіх способах друку, особливо в офсетному та флексографічному. Сьогодні офсет­ний плоский друк посідає перше місце у випуску друкованої про­дукції, а флексографія — друге. В розвинутих країнах флексографію широко використовують не тільки для художньо-поліграфічного оформлення ґнучкої упаковки, гофрокартону, пластмасових сумок, паперових мішків, етикеток, а й для випуску видавничої продукції.

Починаючи з 1984 р. флексографію почали застосовувати для ви­пуску газет поліграфісти США, Японії, Італії та інших країн. За останні роки використання флексографії у газетному виробництві поширюється, що пояснюється економічними перевагами й науко­во-технічними досягненнями в галузі формних і друкарських про­цесів. Найбільшого прогресу флексографія досягла в друкуванні жур­налів та обкладинок. Так, Фонд флексографічної технічної асоціації (FFTA, США) в грудні 1992 р. вперше видрукував журнал «Flexo» в чотири основні та дві додаткові фарби з ультрафіолетовим лакуван­ням. Усі операції здійснено на вузькорулонній друкарській машині «Mark Andy 4200». Цим було доведено, що якість флексографії може бути еквівалентна якості аркушевого офсету.

Використання флексографії для друкування журналів показало її конкурентоспроможність з такими способами друку, як рулонний і аркушевий офсети, глибокий друк у випуску періодичних видань, проте поліграфісти України повністю ще не реалізують можливості цього способу друку.

В Україні за останнє десятиріччя флексографію використовують

У поліграфічній та інших галузях промисловості як найекономічні - шу технологію в процесі виробництва тари й упаковки.

Дослідження технології, обладнання та матеріалів, проведені в Українському науково-дослідному інституті поліграфічної промис­ловості ім. Т. Шевченка (УНДІПП ім. Т. Шевченка), Українській ака­демії друкарства (УАД, обидва — мЛьвів), Українському науково - дослідному інституті спеціальних видів друку (УНДІСВД), Всеукраїнському науково-дослідному і проектному інституті хімічної промисловості «ВНДІХІМПроект» (обидва — м. Київ), а також у ряді організацій, надали флексографії в нашій країні другого на­родження.

Подальшому розвиткові флексографії в Україні сприятимуть не тільки наукова база та нове обладнання, а й висококваліфіковані фахівці, підготувати яких допоможе цей навчальний посібник. У ньо­му докладно розглянуто всі основні питання, що стосуються техно­логії та обладнання формних і друкарських процесів, оздоблюваль­ного і допоміжного обладнання флексографічного виробництва, розкрито особливості механізму переходу фарби на задруковуваний матеріал під час друку, наведено результати досліджень напруже- но-деформованого стану друкарської форми у контактній смузі в процесі друкування тощо. Основну увагу приділено новітнім техно­логіям та обладнанню формних і друкарських процесів флексографії, розроблених у таких країнах, як СІЛА, Німеччина, Японія, Італія, Великобританія, Франція та ін.

В цьому виданні, який є першим навчальним посібником із флек­сографії, що видається державною мовою, автор використав нау­кові праці відомих авторів, узагальнив й підсумував розробки галу­зевих науково-дослідних інститутів і закладів освіти та практичний досвід підприємств поліграфічної і хімічної промисловості. Викори­стано матеріали як вітчизняних, так і міжнародних виставок, кон­ференцій, семінарів, а також публікації в журналах «Друкарство» та «Палітра друку».

Матеріал у навчальному посібнику зорієнтовано на самостійну роботу студентів. Його з успіхом використають інженерно-технічні працівники галузі з метою вдосконалення флексоїрафічного друку та модернізації й оновлення діючого обладнання.

У навчальному посібнику вміщено короткий словник полігра­фічних термінів і додатки. Словник подано трьома мовами: україн­ською (виділено напівжирним шрифтом) — мовою видання, росій­ською та німецькою — мовами, якими видано й видається чимало публікацій із флексографії.

Автор висловлює глибоку подяку за корисні поради колективам кафедр «Поліграфічні машини» і «Технологія друкарсько-обробних процесів та поліграфічних матеріалів» Української академії друкар­ства; заслуженому працівнику вищої школи України, канд. техн. наук, доценту видавничо-поліграфічного факультету Національного тех­нічного університету України «Київський політехнічний інститут»

В

Ю. О. Барничу, доцентам Я. І. Дубу, В. Й.Запоточному, А. П.Жуков - цю; фахівцям-поліграфістам В. І.Харченку, О. І.Бажану, а Також пре­зиденту акціонерного товариства «Видавництво «Бліц-Інформ» С. І. Мельничуку, генеральному директору РВО «Поліграфкнига» М. В. Самбульському і директорату фірми «Поліграфічні плівки та послуги» за активну фінансову підтримку при виданні посібника.

Автор щиро вдячний рецензентам — заслуженому діячу науки і техніки України, член-кор. АІН України, д-ру техн. наук, проф. Е. ТЛазаренку, канд. техн. наук, ст. наук, співроб. М. О.Красному та канд. техн. наук, доц. В. Т. Сенкусю за слушні зауваження, спрямо­вані на поліпшення навчального посібника.

Комментарии закрыты.