Вітчизняні тверді ФПП

В Україні перші дослідження твердих ФПМ було розпоча­то в УАД, де розроблено два типи їх:

1. Пластини «Флексофот» на основі ізопрен (дивініл)-стироль- ного термоеластопласту, що мають такі показники: роздільна здатність — до 54 ліній/см; твердість — 45... 65 од. за Шором; загаль­на товщина — 2,8...З мм; точність за товщиною ± 0,25 мм. ФДФ на основі цих пластин застосовуються на ряді підприємств для друку­вання флексо графічним способом пакувальної продукції на полі­етилені, целофані й обгортковому папері фарбами серії ФУШЛ (Ук­раїна) і «Хартман» (Німеччина). Пластини «Флексофот» виго­товляються серійно (до 3000 м2 щорічно) згідно з ТУ 6-17-1459-89, розробленими в УДД, ВАТ «Свема» (м. Шостка).

2. ФПМ «Гідрофлекс» на основі полівінілового спирту та полі- уретанацеталю, що має такі характеристики: роздільна здатність — 50 ліній/см; твердість — 60...65 од. за Шором; товщина — 1...3 мм. Через відсутність промислового випуску вихідної сировини цей ма­теріал не знайшов практичного застосування на поліграфічних підприємствах України.

Фахівцями УНДІСВД та УАД створено фотополімерні ФДФ на основі ФІШ «Фоток-Ф» і розроблено технологію їх виготовлення. ФПП «Фоток-Ф» — це лист розмірами 420x420 мм завтовшки 2,84 мм. Пластини виготовляють способом пресування ФПК в пре­цизійній прес-формі за поліетилентерефталатною основою завтов­шки ОД мм. Для здобуття ФДФ розроблено дві установки: копію­вальну ФФК-45 і вимивну ФФП-45.

Процес виготовлення ДФ має такі стадії: здобуття негатива, при­датного для копіювання; попереднє засвічування пластини з боку підкладки; копіювання негатива; вимивання копії; сушіння й оста­точне засвічування. Дальші операції монтажу та наклеювання ДФ на ФЦ здійснюють так само, як і при роботі з гумовими ФДФ. Накле­ювати форми можна за допомогою двобічної липкої стрічки або клею марки 88.

Такі ФДФ стійкі до дії всіх розчинників, що входять до складу флексографічних фарб, і можуть використовуватися для задрукову - вання матеріалів на флексографічних машинах усіх типів. Роздільна здатність ФДФ, виготовлених із ФПП «Фоток-Ф», — 60 ліній/см, тиражостійкість — 1 мли відбитків на папері та 1,5 млн — на полі­етиленовій плівці. Виготовлення цих ФДФ освоєно на дослідно-екс - периментальному виробництві УНДІСВД.

Поряд із значними досягненнями у створенні фотополімерних ФДФ, технології їх виготовлення та застосування до останнього часу існує чимало проблемних питань, вирішення яких стимулюватиме подальший розвиток ФД і розширення сфер його використання. До них, зокрема, належать:

Створення екологічно чистих ФПМ і технологій їх переробки та застосування;

Зменшення енергоємності та матеріаломісткості процесів виго­товлення формних матеріалів завдяки скороченню технологічних опе­рацій та їх тривалості;

Подальша спеціалізація і універсалізація фотополімерних ФДФ на тлі зростаючих вимог до їх якості.

В УАД протягом останніх років розроблено, досліджено і виго­товлено два типи нових фотополімерних ФДФ:

Водорозчинний «Аквафлекс», побудований на основі карбамі - нованого полівінілового спирту;

Органовимивний «Омега» з використанням матеріалів для екс­трузії пластин з розплаву ФПК.

Основа матеріалів для виготовлення водовимивних фотополімер­них ФДФ «Аквафлекс» — карбамінований полівініловий спирт. Фо­тополімерні ДФ із ФПК на основі цього спирту характеризуються необхідними значеннями репродукційно-графічних характеристик та відносно низькою твердістю (табл. 2.1).

Фотополімерні ФДФ «Омега», побудовані на основі дієнстироль -

Них термоеластопластів, відзначаються підвищеною світлочутливіс­тю, добрими репродукційно-графічними характеристиками, а та­кож можливістю регулювати твердість в широких межах.

Хоча за загальними показниками фотополімерні ФДФ «Омега» та «Аквафлекс» подібні завдяки використанню різних за природою компонентів, ці матеріали належать до різних класів.

Таблиця 2.1. Характеристики фотополімерних ФДФ «Аквафлекс» та «Омега»

Показник

Назва фотополімерної ФДФ

«Аувафлеко

«Омега Е»

Товщина фотополімерного шару, мм

0,5...1,4

0,5...3,1

Загальна товщина пластини, мм

0,76...1,5

0,6...3,2

Матеріал основи

Лавсан, сталь

Лавсан, сталь

Час експонування,* хв

2...4

5...10

Час вимивання,** хв

< 3

2...10

Час сушіння,*** хв

До ЗО

10...20

Вимивний розчин

Вода

Органіка

Роздільна здатність, см_1:

Штрих

120

100...120

Растр

54

48...54

Твердість, од. Шора

50...75

40...70

Строк зберігання, міс.

До 6

До 12

* Лампи ЛУФ-80, активність світла 50...70 Вт/м2. ** Механічним способом.

*** При температурі 60...80 °С.

Незначні набрякання як органорозчинного матеріалу «Омега», так і водовимивного «Аквафлекс» в одному з найагресивніших щодо форм розчинників флексографічних фарб — суміші етанол-бутанол - етилацетат показують, що розроблені матеріали стійкі до набрякан­ня під час друкування в допустимих межах. Крім того, «Аквафлекс» має дуже добру стійкість до аліфатичних та ароматичних вуглеводнів, а ФДФ «Омега» — до водяних і спиртово-водяних флексографічних фарб.

Проведені в УАД дослідження підтверджують перспективність застосування розроблених ФДФ «Омега» та «Аквафлекс» для ФД завдяки високим фізико-хімічним, технічним та економічним по­казникам, доводять їх конкурентоспроможність із сучасними зару­біжними матеріалами. Нові матеріали доповнюють гаму фотополі­мерних матеріалів для флексографії, компенсують їх недоліки в процесі виготовлення та під час друкування.

ЗО

Комментарии закрыты.