ВИСІКАННЯ ТА ПЕРФОРАЦІЯ ДРУКОВАНОЇ ПРОДУКЦІЇ
Висікання — це процес виготовлення заготовок або виробів певної форми вирубуванням їх з аркушевого чи рулонного матеріалу. Висікання широко використовується при виготовленні фігурних етикеток, упаковок, конвертів, дитячих книжок-карти - нок, окремих видів білових товарів тощо. Висікання здійснюється напівмеханізованим або механізованим способом за різними технологічними схемами на спеціальних верстатах чи автоматах, потокових лініях або друкарсько-висікальних агрегатах.
Висікання і біговка виконуються за допомогою штампів, які складаються з двох частин — матриці та пуансона. Вони можуть мати кілька секцій залежно від розміру виробів, що висікаються. Найчастіше на поліграфічних підприємствах послідовно здійснюють друкування, висікання виробів або їх фасонне обрізування, а потім підбирання, комплектування та інші операції.
Використовується універсально-просікальний верстат типуУПВ, призначений для висікання та вирубування кутиків і просікання шліців. Різальним інструментом слугують просічки та матриці. Останні розставляються в напрямних стола згідно з форматом заготовки і закріплюються болтами. Просічки прикріплюються до траверси верстата, на якому встановлюються знімачі для зняття обрізків.
Фасонне висікання, вирубування кутиків, косе обрізування виконуються на простих верстатах або напівавтоматах.
НаПівАвтоматичний висікальний прес має рухомий талер, який може переміщуватися в поздовжньому і поперечному напрямках. На талері розташовується рама з затискачами для закріплення стопи паперу перед висіканням. Пресувальну головку обладнано агрегатованою формою. Висікання здійснюється при автоматичному опусканні прес-головки, а готова продукція збирається в магазини, розташовані під висікачами.
Напівавтоматичні висікальні преси марок АВКП, КВА, АУК-2 використовуються для виготовлення та підбирання комплектів гральних карт й іншої продукції спеціального призначення.
Висікання, біговку та нарізування пазів на аркушах із гладкого або мікроволокнистого картону можна виконувати на автоматах типу ТС-96-1 (Німеччина) та ін.
Для виконання комплексу операцій різання, висікання та обан - деролювання продукції випускаються спеціальні потокові лінії типу «Атлас» (Швейцарія). До складу такої лінії можуть входити висікальні автомати з механічним приводом або з програмним керуванням, обандеролювальні та пакувальні механізми, які об’єднуються транс- портно-передавальними пристроями. Вони відзначаються компактністю, високою точністю роботи, можливістю різної комплектації. На такій лінії можна виконувати операції різання — висікання або різання — висікання — обандеролюван ня флатової продукції максимальним форматом 150x180 мм і мінімальним — 20x55 мм.
Для висікання виробів складної форми слугують автомати з програмним керуванням типу МЦБЦНЦ. Вони призначені для висікання етикеток і фасонних заготовок будь-якої форми з паперу, картону, полімерної плівки та металевої фольги.
Викінчення рулонної продукції здійснюється на друкарсько-висікальних автоматах. При цьому послідовно виконуються: друкуван-
Ня, біговка та висікання виробів з паперу або картону. Автомати використовуються не тільки на поліграфічних підприємствах, а й у легкій, харчовій, хімічній та інших галузях промисловості.
Перфорація — операція, при якій на папір або картон наноситься система отворів для формування лінії згинів чи відриву такої продукції, як марки, блокноти, календарі, квиткові блоки, квитанційні книги, заготовки для коробок.
При перфорації роблять просікання у вигляді круглих отворів, продовгуватих розрізів, зигзагів тощо. Перфорація аркушевої продукції здійснюється на спеціальних верстатах або перфорувально- біговальних автоматах. Вони мають перфорувальний апарат, що складається з верхньої рухомої планки з пуансонами і нижньої нерухомої планки з отворами матриці.
Для оздоблювання рулонної продукції слугують ротаційні перфораційні машини. Вони обладнуються роликовим перфорувальним пристроєм, напрямним кутиком і різальним пристроєм.
При масовому виготовленні різного роду квитків, етикеток, бдан - . кової та іншої продукції використовують спеціальні друкарсько-ви - кінчувальні агрегати типу «Тімпсон-прес» (Англія), «Аутобобін» (Швейцарія), які працюють з рулону і виконують послідовно друкування, нумерацію, перфорацію та інші операції з розрізуванням готової продукції.