ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ ГІДРОМЕХАНІЧНОГО ТА ФРИКЦІЙНОГО СПОСОБІВ ВИМИВАННЯ НЕЗАЕКСП0Н0ВАНИХ ДІЛЯНОК ФОТОПОЛІМЕРНИХ КОПІЙ
Як показує аналіз вітчизняної та зарубіжної літератури, при виготовлені фотополімерних ФДФ з успіхом використовуються обидва способи вимивання незаекспонованих ділянок фотополімерних копійАле останнім часом спостерігається тенденція до збільшення парку машин зі фрикційним способом вимивання. Разом з тим застосування того чи іншого способу під час розроблення вимивних машин, про що свідчать дослідження, виконані в УНДІПП ім. Т.Шевченка, УАД та УНДІСВД, потребує аналітичного підходу до його вибору з урахуванням факторів, які впливають на якісні й економічні показники фотополімерних ФДФ.
Аналіз літератури і проведені дослідження показують, що гідромеханічний спосіб відзначається універсальністю при обробленні фотополімерних копій будь-якої складності. Але обладнання, де він використовується, має й недоліки. Наявність великої кількості сопел у розчиноподавальній системі збільшує вірогідність нестабільності їх роботи внаслідок забруднення продуктами вимивання. Для стабілізації роботи сопел застосовуються фільтрувальні пристрої, що ускладнює конструкцію вимивних машин. Через наявність елек - тропомпових агрегатів для подавання вимивного розчину до сопел зростають металомісткість та енергоємність вимивних машин. Гідромеханічний спосіб вимивання доцільно використовувати при створенні автоматизованих потокових ліній. Продуктивність вимивних машин у цьому разі може досягти 100...120 форм/год. Актуальною є модернізація раніше випущених машин з гідромеханічним способом вимивання.
При застосуванні фрикційного способу вимивання скорочується час оброблення фотополімерної копії, ФДФ має вищі порівняно з гідромеханічним способом фізико-механічні властивості. Вимивне операційне обладнання, де використовується фрикційний спосіб, відрізняється простотою конструкції, стабільністю роботи, малими металомісткістю та енергоємністю. Стабілізація технологічного процесу вимивання зводиться при цьому до забезпечення рівномірності тиску щітки на ФПШ під час вимивання, що може бути реалізовано при застосуванні пружинних або пружних пристроїв і елементів.
Широке впровадження фрикційного способу виведення незаек - спонованих ділянок фотополімерної копії при конструюванні вимивних машин у нашій країні обмежене. Виготовлення щіткових пристроїв через відсутність серійного випуску щіток з необхідними фізико-механічними властивостями трудомістке.
Порівняння фізико-механічних і технологічних характеристик друкуючих елементів фотополімерних ФДФ, оброблених при оптимальних технологічних параметрах процесу вимивання, показує, що за такими параметрами, як тривалість вимивання, кут нахилу бічних граней, фрикційний спосіб вимивання переважає над гідромеханічним. Скорочення часу вимивання при фрикційному способі дає змогу зменшити ступінь набрякання поверхневого шару друкуючих елементів.
Внаслідок того, що на підприємствах України при виготовленні фотополімерних ФДФ частіше використовуються машини з гідромеханічним способом вимивання, їх продуктивність може бути збільшена завдяки застосуванню металокерамічних сопел та оптимі - зації технологічних параметрів процесу вимивання з урахуванням методики розрахунку розчиноподавальних систем, викладеної в п.2.6.4.
Практика показує, що геометричні розміри вихідних отворів металокерамічних сопел, які випускаються серійно, в процесі їх експлуатації не змінюються. Тому за такими показниками, як витратні характеристики, кути розпилення, розподіл густини по перерізу факела ці сопла стабільні, завдяки чому розрахунок рбзчинопода- вальних систем вимивних машин спрощується.