Контрольно-блокувальні пристрої
Ці пристрої призначені для контролю за нормальним ходом технологічного процесу в друкарській машині і мають впливати на органи керування при його порушеннях. До них належать: пристрої для контролю цілісності ЗМ; пристрої, що автоматично зупиняють машину при його обриві (рис. 3.30, а); пристрої для контролю натягу стрічки, уловлювання місць її склеювання та їх відбраковування (рис. 3.30, б).
Рис. 3.30. Схеми контрольно-блокувальних пристроїв |
Цілісність стрічки контролюється механічним або фотоелектричним щупом. У натягнутому положенні стрічка утримує механічний щуп З (рис. 3.30, а) у верхньому положенні, а при обриві він повертається і припиняє натискувати на мікровимикач 1 привода машини. Під час обкатки машини та її заправляння папером щуп піднімається у початкове положення за допомогою електромагніту
2, Який автоматично вмикається при досягнені машиною робочої швидкості.
Робота фотоелектричного щупа грунтується на вловлюванні відбитого від стрічки світла, кількість якого в разі її обриву різко зменшується, що призводить до швидкого вимикання машини.
Гальмування машини при обриві стрічки неможливо здійснювати миттєво, це може призвести до намотування її на циліндри або валики. Для попередження цього явища стрічка і після обриву відрізається ножем 2 під дією електромагніту 3, що автоматично вмикається (рис. 3.30, б). Контролюють натяг стрічки переміщенням амортизаційного валика та оцінюють візуально за допомогою шкали, проградуйованої в одиницях сили.
Уловлювання склеєних місць стрічки здійснюється за допомо
гою фотоелектричних систем. При проходженні склеєного місця імпульси струму від фотоелемента підсилюються та подаються у блок керування, який через певну кількість циклів (поки склейка не досягне місця виведення) вмикає відбраковувальний механізм. Наприклад, у фальцапаратах (рис. 3.30, в) відбраковка зошитів здійснюється автоматичним перемикачем стрічки 1 і електромагнітом 2. Потік бракованих зошитів подається на допоміжний вивідний конвеєр 3.