Композиційні електролітичні покриття
Композиційні електролітичні покриття (КЕП) - це покриття, які отримані гальванічним методом і складаються з металевої матриці і тонко - дисперсних часток другої фази, розподілених в її об’ємі. Розмір таких частинок коливається у межах 0,01...50 мкм, кількість - від 1 до 50 об’ємних відсотків.
Як дисперсну фазу використовують порошки окремих елементів, але найчастіше застосовують хімічні сполуки на органічній чи неорганічній основі - безкисневі тугоплавкі сполуки, оксиди, полімери та ін.
Тонкодисперсні частинки в необхідній кількості вводять в електрохімічні ванни. У процесі електролізу частинки осаджуються на катоді і зарощуються іонами металів, що виділяються на катоді. Залежно від властивостей і кількості дисперсної фази (КЕП) можуть мати високі значення твердості і зносостійкості, жароміцності, жаро - і корозійної стійкості, анти - І фрикційні властивості та інші необхідні експлуатаційні характеристики.
Композиційні комбіновані електролітичні покриття поділяються на одношарові (рис. 1.7 а) і багатошарові (рис. 1.7 б, е).
в |
а |
б |
Рис. 1.7. Композиційне комбіноване електролітичне покриття:
1 - матеріал основи; 2 - композиційне покриття
У свою чергу, за характерними ознаками і призначенням КЕП поділяють на моно - і поліметалеві, моно - і полікомпозиційні, тонко - і товстошарові, моно - і поліфункціональні.
Структура одно - і багатошарових КЕП залежить від багатьох факторів: розміру частинок другої фази, їх взаємного розташування, природи частинок (хімічного складу, електропровідності, міцності) і режиму електролізу.
Встановлено, що чим більше розмір частинок, тим менша їх кількість вкорінюється в осад.
Наприклад, при отриманні КЕП на основі нікелю при зміні розміру частинок від 1 до 10 мкм вміст часток в осаду знижується в два-три рази. Крім того, частинок в осаду тим більше, чим вище їх електропровідність і чим вони легше та твердіше.
і Н? ухпва оіб ііотека. ,к J. i«‘ гехиКтог*
Пі Vi it t у,