Кольоропробні системи
На сьогодні розроблено різноманітні спеціальні кольоропробні системи, які різними нетрадиційними засобами імітують друкарський відбиток або обходяться й без нього, виводячи зображення на екран. Ці системи, в свою чергу, поділяють на аналогові та цифрові. Перші дають змогу здобувати кольоропроби з підготовлених, відкоригованих оригіналів і фотоформ, що пройшли кольороподіл, а другі — на основі цифрових даних про зображення, яке видає ЕОМ.
До аналогових належать фотохімічні, фотомеханічні та електро - фотографічні системи, а при цифровій кольоропробі розрізняють нематеріальну, тобто м’яку, та матеріальну проби. Нематеріальну пробу формують на екрані відеотермінального пристрою. Матеріальну (тобто тверду) пробу здобувають на матеріалі (папері, пластику, плівці тощо).
Із порівняльного аналізу різних систем кольоропроби, проведеного швейцарськими вченими на 15 тестових пробах, можна зробити висновок, що цифрові системи потребують значних капіталовкладень, але невеликої площі. Собівартість цифрової кольоропроби на даний момент перевищує собівартість кольоропроби, здобутої за допомогою аналогової системи, в 1,5 раза. Аналогові системи кольоропроби потребують у п’ять разів менше капіталовкладень, ніж цифрові.
Центральне місце серед аналогових систем посідають фотографічні. Звичайно традиційну кольорову (срібну) фотографію як кольоро - пробну систему використовують порівняно рідко. її замінили нові експрес-методи нетрадиційної та безсрібної фотографії. Вони дешевші, простіші, швидкісні у роботі та водночас ефективні й високоякісні. За базовими методами кольоропробу цього напряму поділяють на кольоропробу суміщенням і кольоропробу нашаруванням.
Кольоропробу суміщенням (overlay proof) здійснюють накладанням одного на одного моноколірних зображень на прозорих підкладках, що дає змогу швидко оцінити суміщення та реєстрацію кольорів. Її використовують під час розроблення дизайну, виготовлення етике - ток, друкування газет (коли час лімітований). Вади такої кольоро- проби — складність інтерпретації результатів і деяке спотворення зображення прозорими підкладками.
Кольоропроба нашаруванням (lamination proof) — найпоширеніша і найпопулярніша серед сучасних кольоропробних систем. На відміну від кольоропроби суміщенням, вона призначена для більш повного і якісного контролю додрукарських і друкарських процесів.
Її здійснюють прикочуванням-приклеюванням (ламінуванням) до непрозорої основи світлочутливих (найчастіше — чутливих до УФВ) шарів, на яких після контактного експонування кольороподілених фотоформ утворюється моноколірне зображення. Послідовним здійсненням цього процесу для кожного кольору здобувають повноколірне зображення, яке досить вдало імітує друкарський відбиток. Як приклад можна навести аналогову систему «Cromalin» фірми «Du Pont» або «Ozasol Pressmatch Dry» фірми «Hoechst».
Для процесу характерні:
Практична незалежність від зовнішніх умов;
Точне відтворення зображень;
Використання тих самих барвників, що і при друкуванні тиражу;
Можливість контролю зображення в офсетному, глибокому і флек - сографічному друці;
Висока точність і наочність засобів контролю.
Серед аналогових систем кольоропроби найпоширенішою в Україні стала система «Cromalin», яка за якістю відтворення є най- перспективнішою. Ця система забезпечує кольоропробу форматом до 64x100 см. Час здобуття першої та другої копій займає по 25 хв. Для виконання всіх основних операцій потрібна виробнича площа близько 20 м2. Фірма «Du Pont» рекомендує проводити роботи при температурі 22 ± 2 °С, вологості 55 ± 5 % і люмінісцентному освітленні приміщення.
Технологічний процес виготовлення кольоропроби в системі «Cromalin» складається з п’яти основних операцій:
1. Монтаж кольороподілених фотоформ та контрольної шкали на розміростійку монтажну плівку.
2. Ламінування задрукованої основи захисною плівкою.
3. Експонування основи за монтажем кольороподілених фотоформ.
4. Зняття захисної плівки з основи.
5. Тонування проекспонованої основи певним кольором.
Останні чотири операції повторюються для кожної фарби. Після
Тонування основа знову ламінується для механічного захисту здобутої кольоропроби.
Ламінування, експонування та тонування на розробленому фірмою «Du Pont» пристрої виконуються автоматично і нормалізують процес виготовлення кольоропроби. Фірма розробила також рекомендації щодо застосування кольоропроби системи «Cromalin» при стандартному друці на аркушевих та рулонних офсетних друкар
Ських машинах відтворенням багатокольорових книжкових видань, газет, журналів, а також при конверсійному способі глибокого друку та виготовленні багатофарбових етикеток пакувальної продукції, включаючи флексографічний та інші способи друку.
Серед прототипів цифрових систем кольоропроби слід назвати систему прямої цифрової кольоропроби («Direct Digital Color Proofing») «Approval» фірми «Kodak». Особливість її полягає у використанні «сухої» лазерної технології, яка не потребує застосування хімікатів і не забруднює довкілля. Систему можна експлуатувати у будь-якому приміщенні. Обладнання займає площу 1,5x1 м2. Ця щучка багатофункціональна система сумісна з найсучаснішими станціями електронної верстки виробництва таких фірм, як «Scitex», «Неіі», «Crosfield», «Kodak». Вона добре працює з цифровими системами створення оригіналів фірм «Вагео», «Quantel» та ін. Ще одна перевага цієї системи — її високий ступінь автоматизації, що забезпечує зручність в експлуатації, даючи змогу здобувати пробні відбитки на тиражному папері.
Процес виготовлення кольоропроби за «сухою» лазерною технологією реалізується за такою схемою. Цифрові дані про зображення вводять в систему через растровий процесор RIP. Потім інформація обробляється комп’ютером, який вводить дані, що характеризують друкарський процес. На циліндрі вивідного пристрою, покритому поліефірною плівкою, послідовно з шести плівкових носіїв кольорових пігментів (чотири стандартних кольори для чотирифарбового зображення та два кольори на вибір) із використанням лазерного променя формується кольорове зображення. Далі за допомогою ламінатора зображення переноситься на друкарський папір. Пробні відбитки великого формату компонуються із двох або більше з’єднаних частин.
Нині цифрова кольоропроба здійснюється на двох рівнях. По - перше, це оптична, або відеопроба (soft proof), яка полягає в інтерактивному (діалоговому) контролі процесів сканування та перероблення багатоколірних зображень на екрані кольорового монітора. По-друге, для здобуття кольоропробного відбитка (hardcopy proof) застосовують різноманітні кольоропробні роздруковувальні пристрої.
Головною особливістю цифрових систем кольоропроби є їх висока гнучкість, тобто можливість:
Пристосовувати їх до різних умов, видів і стандарту друку; узгоджувати кольоропробний відбиток із друкарським навіть тоді, коли основні фарби (кольори) різняться з реальними друкарськими;
Запрограмувавши зафарбовування, імітувати кольоровий фон матеріалу, що буде задруковуватися;
Вільно здійснювати керування, контроль і корекцію в інтерактивному чи автоматичному режимі роботи.
І все це стало можливим не стільки завдяки вдосконаленню чи розробці нових технологій та обладнання для здобуття кольоро- пробних зображень, скільки завдяки загальному прогресу в галузі 261
Розробки апаратних і програмних засобів забезпечення комп’ютерної переробки графічної інформації, зокрема завдяки впровадженню нової концепції CMS (Color Management System — система керування кольором) — наскрізного узгодження відтворення кольорової графічної інформації. Іншими словами, система завжди буде намагатися відтворити на будь-якому моніторі чи прободруку - вальному пристрої зображення, аналогічне тому, яке буде на тиражному відбитку.
Системи оптичної кольоропроби мають ще й такі позитивні якості: відсутність механічних операцій із матеріальними об’єктами, що збільшує швидкодію і надійність;
Відображення інформації за допомогою багаторазових оптичних засобів (кольорових моніторів);
При здійсненні кольоропроби відсутність витратних матеріалів (фарб, плівок, підкладок, реактивів тощо), внаслідок чого ці системи дешеві й екологічно чисті;
Діалоговий режим роботи для здійснення керування, контролю і коригування.
Однак поки що створені системи відеопроби застосовують лише для контролю процесів сканування. Це пояснюється низкою причин, через які нині ще не можна абсолютно точно імітувати друкарський відбиток на екрані монітора:
Людина по-різному сприймає кольорове зображення на екрані й на відбитку;
Досягнутий інтервал оптичної густини на кольоровому моніторі набагато менший за густину на друкарському відбитку; недостатня роздільна здатність моніторів;
Неможливість чітко відтворити растрові цятки та основні фарби; наявність апаратних похибок, помилки у калібруванні, недостатня стабільність роботи.
Щодо перспектив, то цифрові кольоропробні системи фірм «Du Pont», «Kodak» і «ЗМ» вже нині дають змогу вирішити більшість проблем. Вони побудовані на термоперенесенні фарб, що сублімуються: підігріті до пароподібного стану, ці фарби осідають у вигляді розплаву на поверхню, що задруковується, відповідно до даних про зображення.
Підсумовуючи викладене, можна зробити висновок: серед розглянутих систем кольоропроби немає однозначно кращої. Для споживачів є два шляхи вирішення проблеми правильного їх вибору.
Великі поліграфічні підприємства, які випускають різноманітну продукцію чи використовують обладнання для різних способів друку, можуть застосовувати одразу кілька видів прободрукарської техніки: струминний друк для контролю виробничих процесів; цифрову кольоропробу на тиражному папері як зразок для замовника чи для друкаря; аналогову кольоропробу з тими чи іншими додатковими контрольними функціями; крім того, іноді використовують і про - бодрукарський верстат.
Зі зменшенням обсягів виробництва й у разі спеціалізованості підприємств на одному виді продукції чи способі друку серед систем кольоропроби можна вибрати найкращий варіант, який відповідає індивідуальним вимогам і фінансовим можливостям споживача.
У табл. 6.1 наведено характеристики сучасних кольоропробних систем.
Таблиця 6.1. Характеристики сучасних кольоропробних систем
|
Назва |
Технологія |
Роздільна (видільна) |
Швидкодія |
Матеріал, формат |
Системи |
Здатність |
' |
||
«ЗМ Digital» |
Те саме |
2400 ліній/дюйм |
Перша проба |
Будь-який |
«Matchprint» |
68...79 ліній/см |
Через 20 хв, |
Папір до |
|
Наступні — через кожні 16 хв, 4 піт. А2 за год |
46,4x68,0 см |
|||
«Kodak Direct Digital», «Color |
— « — |
1800 точок/дюйм 26...70 ліній/см |
6 шт. за год |
|
Proofei» (DDCP) |
||||
«Iris Graphics |
Цифрова |
1200.. .1800 |
21,6...27,9 см |
Будь-яка під |
3047» |
Струминна |
Точок/дюйм |
За 7 хв |
Кладка, що вбирає воду, до 84x118,9 см |
« Stork Color |
Те саме |
250 точок/дюйм |
А0 за 55 хв |
Спеціальний |
Proofing», «Exe- |
(4 лінії/с) |
Матеріал, А0 |
||
Lerator 4/1120» |
60x91 см |
|||
«Varitronic Sys |
— * — |
300 точок/дюйм |
91x122 см |
|
Tem Inc», «Vin |
||||
Tage Colour» |
||||
«Du Pont» |
Цифрова |
300 точок/дюйм |
A3 за 7 хв |
Спеціальний |
«Cromalin» |
Сублімаційна |
Матеріал, |
||
4CAST |
30,3x43,9 см |
|||
«Kodak Approval» |
Те саме |
1800 точок/дюйм |
A3 за 10 хв |
Будь-який |
«Digital Proofing |
Крейдований |
|||
Sistem» |
Папір, A3 |
|||
«Radus/Super» |
— « — |
300 точок/дюйм |
A3 за |
Фірмовий |
«Mac/Super |
12...40 хв |
Папір, A3...A4 |
||
Match» |
||||
«Proof Positive» |
||||
«MacDonald» |
Цифрова |
500 ліній/см |
20,3...25,4 см |
«Ektachrome |
«Dettwiller Fire |
Фотографія |
За 18 хв |
100» |
|
1000» |
«Professional dayling film», «Variocolonr 3 daylight film» |
|||
«Optronics Intelli» |
Те саме |
300...4000 |
Фотопапір, |
|
«Proof» (на базі |
Ліній/дюйм |
49,7x63,5 cm |
||
ФСА моделі |
69... 118 ліній/см |
|||
CS 4400) |
Останнім часом фірмою «Du Pont Printing & Publishing» створено нову систему виготовлення кольоропроби «Cromalin® Easy Sprint», призначену для дизайн-студій та невеликих комерційних друкарень.
У системі «Easy Sprint» з метою забезпечення швидкого якісного виготовлення проби застосовано технологію «сухого» кольороподілу. На «Cromalin® Easy Sprint» можна працювати з будь-яким форматом до А2 і використовувати спеціальні металізовані чи флюо - ресцентні фарби, включати до репродукції за допомогою тонового пульту керування «Cromalin®» будь-які кольори «Pantone». При цьому використовуються плівки «Easy Sprint» або стандартні плівки «Cromalin®».
Виготовлення проби на «Easy Sprint» — дуже проста операція. Стандартна плівкова основа «Cromalin®» спочатку ламінується за допомогою прозорого носія плівки, потім у контакті з ним плівка експонується. Ділянки, виставлені на світло, прилипають до носія, який згодом видаляється. Залишається пігмент, що не підлягав експозиції на основі. Процес тричі повторюється. Його результатом є виготовлення проби, що ламінується (з використанням стандартної матової та глянцевої плівки «Cromalin®»). Виготовлення кольорової проби формату А2 на «Easy Sprint» займає менше 15 хв. Контроль кольору забезпечується використанням фарб євростандарту. Система «Easy Sprint» із пробами «Cromalin®» більш доступна для користувачів, оскільки вона при легкості в експлуатації має помірну вартість.