ФЛЕКСОГРАФІЯ ТА ПЕРСПЕКТИВИ її РОЗВИТКУ ПОПЕРЕДНІ ВІДОМОСТІ
Уперше термін «флексографія» було введено в 1952 р. Комітетом з флексографічного друку при Інституті упаковки (СІЛА). Флексографія (від лат. Аехш — зігнутий і грецьк. §гарЬо — малюю, пишу) — це різновид високого друку з використанням гумових або фотополімерних еластичних друкарських форм (ДФ) і швидковиси - хаючих малов’язких фарб. Як і у високому друці, у флексографії друкуючі елементи розміщуються вище від пробільних елементів форми. До 1952 р. цей спосіб друку називали аніліновим.
Деякі історики вважають, що анілінова друкарська машина була створена в Англії в 1890 р. У цій машині кілька формних циліндрів (ФЦ) розміщувалися навколо одного друкарського. Друкували водяними фарбами, барвники яких розмивалися водою.
Але більшість істориків стверджують, що аніліновий друк з’явився у 1905 р., коли Хольвег (механік з Ельзас-Лотарингії) створив анілінову друкарську машину й одержав англійський патент за № 16519 від 7 листопада 1908 р. Для друку в цій машині використовувалися спирторозчинні фарби.
Перша світова війна тимчасово затримала розвиток анілінового друку. На початку 20-х років європейські фірми Франції, Німеччини, Великобританії почали виготовляти й експортувати в інші країни анілінові одно-, дво - і трифарбові машини з шириною задруко - вуваного матеріалу (ЗМ) 41...91 см. Ці машини мали примітивну конструкцію (рис. 1.1): друкарська секція складалася із фарбового резервуара 1, дукторного валика 2, передатного валика 3, формного 5 і друкарського 7 циліндрів. У перших моделях машин передатний валик був розміщений безпосередньо над дукторним, що з підвищенням швидкості друку призводило до розбризкування фарби, у зв’язку з чим на наступних моделях його встановлювали паралельно дукторному. Кількість фарби, яка наносилася на ДФ 4, регулювалася притисканням обгумованих дукторного та передатного валиків один до одного. Притискання ЗМ 6 до ФЦ 5 було незначним.
У ті часи аніліновий друк використовували для друкування на
мішках з крафт-паперу, а також для нанесення суцільного фарбового покриття на паперові рулони. Фарби виготовлялися на основі водорозчинних основних кам’яновугільних барвників, які розчинялися в спирті та закріплювалися дубильною або оцтовою кислотою. Застосовувалися також барвники на основі кам’яновугільного дьогтю, які розчинялися в спирті. Ці фарби не давали чітких відбитків і при зберіганні швидко псувалися.
Рис. 1.1. Принципова схема друкарської секції анілінової машини |
Склад анілінових друкарських фарб поліпшувався дуже повільно. Технологія їх виготовлення в той час була емпіричною за своєю природою.
Перші фарби на барвниках задовільної якості було розроблено в США у 1927 р. Це були рідкі концентрати, які виготовляли з основних (триметилметанових) барвників, розчинених у целюзольві та хімічно закріплених, щоб запобігти розмиванню їх водою.
Використання целофану як пакувального матеріалу в 1930 р. відкрило нові можливості перед аніліновим друком, оскільки ні високий, ні офсетний способи друку не давали задовільних результатів при друкуванні на прозорій плівці, що не всмоктувала фарбу.
Удосконалювалася рецептура фарби. Були розроблені фарби на основі титанових білил, пізніше з’явилися пігментовані фарби
— жовта й оранжева; в 1934 р. — металеві бронзова та срібна, а потім — пігментовані фарби червоного, зеленого, синього й чорного кольорів.
Одночасно з друком на целофані почалося друкування на пергаменті, підпергаменті та алюмінієвій фользі. Винайдення в 1935 р. фотоелектричного стежного пристрою для суміщення та забезпечення змінної швидкості друкування сприяло застосуванню анілінового друку з рулону на рулон, що в поєднанні з відповідними сушильними пристроями дало змогу значно підвищити швидкість друку. Друкування з рулону на рулон розширило діапазон використання анілінового друку. Крім гнучких пакувальних матеріалів, флек - сографію почали застосовувати для друкування ділових паперів, використовувати в процесі виготовлення копіювального та туалетного паперів тощо.
У 50-ті роки з’явилося багато нових плівкових матеріалів, у тому числі поліетилен. Але при друкуванні на ньому й інШиХ плівках, що піддаються розтягуванню та усадці, виникло багато проблем, вирішення яких сприяло дальшому вдосконаленню флексографії, як тепер почали називати аніліновий друк. Було модернізовано друкарське обладнання — вдосконалено механізм регулювання натягу
полотна при розмотуванні та намотуванні, систему бічного суміщення, сушильні установки.
У 1955 р. було розроблено поліамідні фарби, розчинником яких є суміш спирту з вуглеводнем, що дало змогу виготовляти більш блискучі фарбові покриття з кращою адгезією їх до різних еластичних синтетичних плівок.
У 70—80-х роках флекеографія вдосконалюється швидкими темпами і завдяки своїй економічності та високій якості стає небезпечним конкурентом іншим способам друку.