Експонувальні установки

Експонувальні установки (ЕУ) випускаються в двох ва­ріантах — для експонування фотополімерних ФДФ у плоскому або в попередньо вигнутому вигляді. Основними елементами цих устано­вок є джерело УФВ, а також пристрій для закріплення монтажу (ФДФ-негатив). Як джерело УФВ використовуються спеціальні лю­мінесцентні або металогалогенні лампи, оскільки для експонуван­ня фотополімерного шару потрібно мати потужне випромінювання в межах спектра 280...400 нм.

У вітчизняних ЕУ застосовуються люмінесцентні (ЛУФ-80, ЛУФТ-60) і металогалогенні (ДРТ1-3000) лампи. Перед експону­ванням ФПП та негатив закріплюють на вакуумному столі або на вакуумному барабані.

Фірма BASF (Німеччина) випускає ЕУ «Nyloflex, Nyloprint», «Nylomat». ЕУ «Nylomat Belichter 43x61» зображено на рис. 2.8, а, ЕУ «Nylomat Belichter 65x85» — на рис. 2.8, б. Перша є рамною кон­струкцією, що складається з таких вузлів: вакуумного стола 5, на який встановлюється ФПП; освітлювальної камери 3, що має ме- талогалогенну лампу з відбивачем і затвором; передньої панелі 2, що має привод і піднімається, а під час експонування слугує екра­ном і перешкоджає попаданню ультрафіолетових діроменів (якщо лампа працює в черговому режимі) в зону обслуговування. Перед­ня панель і стінки освітлювальної камери, облицьовані полірова - нйм алюмінієм, є відбивними екранами. Щоб відвести нагріте по­вітря з освітлювальної камери й охолодити лампу, використовується вентилятор 1. Розріджує повітря на вакуумному столі вакуум-насос, розміщений під столом.

Експонувальні установки

Рис. 2.8. Загальний вигляд ЕУ, які випускає фірма BASF

Установка працює так. Якщо натиснути на кнопку «Мережа», то автоматично відкриється панель 2 (див. рис. 2.8, а) і металогенна лампа засвітиться в черговому режимі. Оператор установлює час попереднього й основного експонування ФПП за допомогою двох цифрових реле часу на пульті керування. На вакуумний стіл 5 він кладе одну чи дві ФПП без монтажу й натискує на кнопку «Пуск». При цьому передня панель 2 автоматично закривається, а лампа переходить в основний режим. Шторний затвор відкривається і відбу­вається попереднє експонування ФПП. Після закінчення поперед­нього експонування шторний затвор автоматично закривається, лампа переходить в черговий режим, передня панель підіймається. Оператор кладе на формну пластину фотомонтаж, потім вручну прокочує по столу 5 валик 4 з плівкою, розрівнюючи її, щоб не було зморшок, і вмикає вакуум-насос. Пластина з монтажем щільно притискується до стола. Якщо натиснути на кнопку «Цикл», то пе­редня панель закриється, шторний затвор відкриється, лампа пе­рейде в основний режим і здійсниться основне експонування ФПП, після закінчення якого лампа перейде в черговий режим, шторний затвор закриється, вакуум-насос вимикається і оператор знімає готову продукцію, намотуючи плівку на валик.

Деякі зарубіжні фірми випускають ЕУ в плоскому вигляді зі світильником і люмінесцентними лампами, змонтованими на кришці, що відкривається. Це установки «Ideal», «Standart», «Piccabo» фірми MOLL (Німеччина) (рис. 2.9, а); TE-A2, TE-АЗ, TE-Al фірми TORA та INDUSTRIES ING (Японія) та ін.

Інший тип найбільш поширених ЕУ має нижнє розміщення ме - талогалогенного освітлювача. Таким є ЕУ «Nylomat Belichter 43x61», «Nylomat-80» фірми BASF; «Storlite» фірми NAPP (Японія) та ін. ЕУ «Nylomat Belichter Super 43x61» (рис. 2.9, б) — це спарений агрегат,
об’єднаний загальною рамою. В її нижній частині розміщено освіт­лювачі, кожний з яких має рефлектор і металогалогенну лампу. Для охолодження ламп в установці передбачено систему вентиляції. Верх­ню частину освітлювача закрито скляними, прозорими для УФВ, столами, на які кладуть спочатку монтаж фотоформ, а потім (ли­цьовим боком донизу) ФПП. Відкидні рами мають гумові килимки з бортиками. Із порожнини, створеної гумовим килимком і поверх­нею скляного стола, відсмоктується повітря, завдяки чому ФПП та фотоформа щільно притискуються до поверхні стола під час експо­нування.

У верхній частині ЕУ на панелі встановлено основні кнопки ке­рування. Тим часом, як на одній з частин установки відбувається експонування, інша готується до роботи. Піднімають й опускають рами з гумовими килимками вручну. Освітлювачі мають шторні за­твори та блокування, що не дає змоги вмикати лампу, коли рама відкрита і ступінь розрідження в робочій порожнині недостатній.

Конструкція ЕУ «БгагШе» (рис. 2.10, а) аналогічна описаній вище. Основна особливість, що відрізняє її від попередньої ЕУ, — це кришка, на якій розміщено гумові килимки для забезпечення ваку­умного притискування фотополімерної ФДФ до предметного стола.

Експонувальні установки Експонувальні установкиПринцип побудови ЕУ з нижнім розміщенням освітлювача роз­глянемо на прикладі установок «Куіоргіїи» і «КуІотаЬ фірми ВАБ Б (рис. 2.10, б, в). ЕУ «МуІотаЬ (рис. 2.10, в) є копіювальною рамою, в нижній частині якої змонтовано освітлювач, що має потужну мета-

Експонувальні установки

Рис. 2.10. Загальний вигляд ЕУ:

А — «БигШе»; б — «^Іоргіві-34х46*; € — «Ку1отаі-80»
логалогенну лампу з рефлектором і шторним затвором. Над освіт­лювачем у поздовжніх пазах переміщуються дві рами 2 та 3, які несуть предметне скло 5 і гумовий килимок 4 зверху. Рами мають індивідуальні вакуумні системи та ланцюговий привод. У верхній частині установки змонтовано пульт керування і. Передній стіл 6 слугує для заряджання рам ФПП з фотоформою. В початковому по­ложенні одну з рам розміщують у зоні експонування, іншу — на передньому столі.

Піц час роботи на установці оператор відкриває кришку рами, що лежить на передньому столі, кладе на предметне скло фотофор­му та ФПП, після чого вмикає вакуум-насос. Коли потрібне розрід­ження буде досягнено, рама повністю підготовлена до роботи. Після закінчення експонування рама переміщується на передній стіл, а її місце займає рама, підготовлена раніше. Роботу установки в такому режимі забезпечує система автоматики та блокування.

Нижнє розміщення освітлювача дає змогу зробити ЕУ компакг - нішими, але це ускладнює конструкцію та обслуговування їх. За­гальним недоліком таких ЕУ є необхідність використання спеціаль­ного скла, прозорого для УФВ. У разі встановлення звичайного скла тривалість експонування збільшується в кілька разів.

Аналізуючи тенденції розвитку експонувального обладнання, можна зробити такі висновки:

1. Залежно від обсягу виконуваних робіт. машинобудівні фірми створюють різне за конструкцією та типорозмірами обладнання — від маломеханізованих операційних установок до високопродуктив­них напівавтоматів.

2. Виробництво експонувального обладнання барабанного типу постійно скорочується, оскільки потребує значної ручної праці, пов’язаної із закріпленням і зняттям попередньо зігнутих пластин. Таке обладнання складне за конструкцією і менш продуктивне. Більшість зарубіжних фірм орієнтуються на виробництво ЕУ плос­кого типу.

3. Незважаючи на тенденції оснащення ЕУ потужними джерела­ми УФВ типу металогалогенних ламп, зарубіжні установки копію­ють фотополімерні ФДФ за допомогою люмінесцентних ламп, які найпростіші за конструкцією та надійні в експлуатації. Крім того, люмінесцентні джерела УФВ зберігають свої домінуючі позиції зав­дяки створеному останніми роками фотополімеризаційноздатному шару з підвищеною світлочутливістіо.

Комментарии закрыты.