ФЕРМИ З ГНУТИХ ЗВАРНИХ КОРОБЧАСТИХ ПРОФІЛІВ
Металомісткість ферм з гнутих профілів на 15...25 % менша від металомісткості ферм з парних кутників. Для легких сталевих ферм застосовують гнуті зварні профілі квадратного або прямокутного перерізу згідно з сортаментом ТК 36-2287-80.
Товщину гнутозварних профілів для забезпечення зварюваності швів у вузлах приймають не менше 3 мм, причому різниця товщин профілів однакового розміру в одній фермі повинна бути не менша 2 мм.
Для стиснених поясів і розкосів доцільно застосовувати квадратні профілі, а при безпрогін - них покрівлях верхній пояс доцільно приймати з прямокутних профілів, встановлених з більшою жорсткістю у площині ферми. Для розтягнених елементів ферм застосовують як квадратні, так і прямокутні профілі, встановлені з більшою жорсткістю з площини ферми.
Вузли ферм з гнутозварних профілів показані на рис. 6.22—6.25.
Ширина поясів ферми з умови прикріплення елементів решітки у вузлах повинна бути на 61 (t — товщина стінок поясу) більшою за ширину розкосів і стояків. У фермах з гнутозварних профілів більш доцільними є вузли з двох елементів решітки, що не призводить до концентрації місцевих напружень. Проте вузол може мати трикутну решітку, яка включає також стояк, тобто у вузлі збігаються три стержні. У даному випадку допускається децентрування елементів решітки з розташуванням їх центра на зовнішньому боці поясу ферми. Це забезпечує достатній простір між торцями елементів решітки. Вузлові ексцентриситети до 0,25h не враховують. При більших ексцентриситетах вважають, що вузловий момент сприймається тільки сусідніми панелями поясу.
У місцях прикладання зосередженого навантаження на поясах передбачаються накладки, прокладки, ребра та інші деталі, які зменшують місцеві напруження і не допускають виникнення місцевих деформацій та пошкоджень.
Підбір поперечного перерізу розтягнених елементів із гнутозварних профілів виконують у такій послідовності:
----------- - U |
No |
А — опорнии; |
Рис. 6.22. Вузли ферм із гнутозварних профілів: — трикутна решітка; в — розкісна решітка; г — з'єднання стояка з поясом ферми.
Винно перевищувати 5 % за умови, що найближча менша товщина профілю прийнятого коробчастого перерізу має перенапруження.
Для стиснених елементів ферм підбір поперечного перерізу починається з попереднього вибору габаритів профілю. Висоту профілю стисненого поясу ферми приймають h = (l/15—-1/25) І, у стиснених розкосах h = (1/25—1/40)і, стиснених стояках h = (1/35—1/45)Z. Ширину b елементів решітки приймають приблизно 0,85 ширини поясів і в усіх випадках не менше 0,6Ь. Радіус інерції гнутозварних елементів визначають наближено залежно від висоти та ширини профілю іх = 0,39h та іу = 0,39Ь. Далі знаходимо
Рис. 6.23. З'єднання елемента решітки з поясом ферми. |
Гнучкість X = < А1іт, за гнучкістю із таблиць визначаємо коефіцієнт поздовжнього згину ф (табл. 1 лолатка 8).
Рис. 6.24. Опирання прогона на підкладку (а); на підкладку з ребрами (б). 3000 |
Рис. 6.25. Вузли кроквяних ферм з труб прямокутного перерізу.
Потрібну площу поперечного перерізу стисненого елемента визначаємо за формулою (6.5):
N
Л-al = -------------------------------------- •
УсФ Kj
За габаритами h, b та одержаною площею перерізу вибирають відповідний профіль з сортаменту ТУ 36-2287-80 (табл. 1, 2 додатка 9) та перевіряють на стійкість при центральному стиску з урахуванням фактичних параметрів (А, і, X, ф) згідно з формулами нормативних вимог.
Вибір перерізу профілю вважають вдалим, тобто економічним, якщо недонагіруження не перевищує 5 % за умови, що менший товщиною профіль за сортаментом буде перенапружений.
У безфаєонкових вузлах ферм з гнутозварних профілів перевіряють міцність зварних швів, які прикріплюють елементи решітки до поясів.
Розрахункову довжину зварних швів прикріплення елементів решітки до поясу визначають за формулою
L |
2 |
Hd — 6 td + l,5ntd
+ (bd - 6td + l,5Titd) - 1,
Sm a
(6.13)
Де hci, td, b(і — висота, товщина і ширина розкосу, а висота зварного шва
N
К( =
(6.14)
^КХР^ЇОУіо)
Якщо к^ > 1,21, необхідно передбачати збільшення товщини стінок елементів решітки або підсилення накладками.
Комментарии закрыты.