ОЗДОБЛЮВАЛЬНІ ПРОЦЕСИ Й ОБЛАДНАННЯ У ФЛЕКСОГРАФІЧНОМУ ВИРОБНИЦТВІ. ПАРАФІНУВАННЯ ТА ПАРАФІНУВАЛЬНІ МАШИНИ
Щоб зберегти харчові продукти або інші вироби від проникання вологи, їх загортають у парафінову обгортку. Надруковані етикетки з обох боків покривають тонким шаром парафіну, що закріплює водорозчинні фарби. Разом з тим парафін надає паперу певної еластичності. Парафінують відбитки звичайним нафтовим парафіном високої чистоти (без стороннього запаху).
Парафін наносять на поверхню паперового полотна за допомогою спеціальних парафінувальних машин, які мають ванни з елекг - ропідіїрівниками для плавлення парафіну й обладнані терморегуляторами, що стабілізують температурний режим парафінової ванни.
Існує кілька типів парафінувальних машин. В одному з них надрукований папір пропускається через валики, покриті парафіном. Гарячий парафін подається на них з резервуара аналогічно тому, як фарба з ящика подається на фарбові валики друкарської машини. Пройшовши секцію парафінування, рулон знову намотується на бобіни, які далі йдуть на бобінорізки, де розрізаються на менші бобіни. Останні надходять у пакувальне відділення.
На рис. 7.1 показано схему парафінувальної машини, призначеної для двобічного парафінування паперу (етикеток) у рулонах. Папір проходить через ванну 1 з розплавленим парафіном, відтискується еластичним гумовим валом 2, що притискується до барабана за допомогою штурвала 3. При такому способі парафінування економія парафіну становить 40 % порівняно зі способом парафінування з відтисканням за допомогою шабера, що застосовувався в машинах старих конструкцій.
Позитивною якістю конструкції цієї машини є розміщення в одному її кінці валів для розмотування та намотування рулонів паперу. Цим забезпечується зручність керування і регулювання розмо - тувально-намотувального пристрою. Таке розміщення валів, крім того, зменшує потрібну робочу площу для встановлення машини.
Щільність намотування паперу регулюється двобічною фрикційною дисковою передачею, що передає обертальний рух намоту-
Рис. 7.1. Схема парафінувальної машини, виготовленої відкритим АТ «Київська поліграфічна фабрика «Зоря» |
Вальному валу через шестеренчасту передачу. Цілість парафінованого паперового полотна піц час його руху до намотувального вала (рулону) забезпечується еластичністю фрикційної передачі, безроз - ривність — гальмом, яке регулює рівномірність розмотування рулону та пружність паперового полотна. Ступінь гальмування регулюється гвинтовою рукояткою.
Шар парафіну по всій ширині паперу рівномірно розподіляють валики 4 з електричним підігріванням. Охолоджується парафіновий папір водоохолоджувальним барабаном 5. Осьове регулювання вала розмотування рулону здійснюється за допомогою штурвала 6.
Заслуговує на увагу цікавий досвід обслуговування та експлуатації парафінувальних машин, запроваджений відкритим АТ «Київська поліграфічна фабрика «Зоря». Раніше ящик живлення кожної парафінувальної машини заповнювався розплавленим парафіном звичайними відрами, а з 1990 р. цей спосіб було замінено більш раціональним — централізованою подачею розплавленого парафіну з резервуарів у трубопровід, де він весь час циркулює. Кожна машина має відвід з краном. У міру витрачання парафіну кран трубопроводу відкривають і ящик живлення заповнюють розплавленим парафіном. Цей ягцик підігрівається електрикою. Температура підігрівання парафіну регулюється контактним термометром.