Механізми регулювання натягу задруковуваної стрічки
Основними вимогами до механізмів регулювання натягу стрічки, що змотується в рулон, є забезпечення прямолінійності торців намотаного рулону та однорідної щільності намотування при збереженні точності суміщення фарб у друкарській машині. Дотримання цих вимог забезпечує якісне виконаНнЯ операцій при наступній переробці задрукованого рулонного матеріалу. Для виконання зазначених вимог механізм регулювання натягу стрічки має швид^ ко і точно реагувати на прискорення та сповільнення ходу друкарської машини, компенсувати зміни діаметра намотуваного рулону під час намотування. В разі використання рулонних приймально-вивідних пристроїв з автосклеюванням цей механізм має забезпечувати можливість склеювання стрічки на високій швидкості.
Привод рулонного приймально-вивідного пристрою характеризується такими параметрами: лінійною швидкістю; натягом стрічки на початку намотування на втулку рулону; його шириною; відношенням діаметра повністю намотаного рулону до діаметра втулки; ККД рулонного приймально-вивідного пристрою з урахуванням втрат на тертя в його механізмах і вузлах, а також на опір повітря при намотуванні.
Намотування рулонів може здійснюватися з постійним натягом намотуваної стрічки і змінним. У першому випадку натяг стрічки в процесі її намотування в рулон весь час залишається однаковим, а в другому — останній виток стрічки намотується в рулон з меншим натягом, ніж на початку її намотування на втулку. Намотування зі змінним натягом характеризується коефіцієнтом зміни натягу, який визначається відношенням натягів стрічки на початку її намотування та в кінці, тобто
Де Р — натяг стрічки в кінці намотування рулону; Р — натяг на початку її намотування на втулку.
Цей коефіцієнт треба враховувати при визначенні потужності привода. Якщо намотування стрічки здійснюється з постійним натягом, тоК= 1.
Потужність привода рулонного приймально-вивідного пристрою (кВт) визначається за формулою
ЛГ = 0,98у В-2-Кг], (3.4)
■®в
Де V — лінійна швидкість стрічки; В — її ширина; і)„ — зовнішній діаметр повністю намотаного рулону; Д, — зовнішній діаметр його втулки; К — коефіцієнт зміни натягу стрічки під час її намотування; т — ККД рулонного приймально-вивідного пристрою.
З формули (3.4) випливає, що при будь-якому заданому діаметрі рулону потужність привода прямо пропорційна лінійній швидкості стрічки. Крутний момент також прямо пропорційний діаметру рулону, а швидкість його обертання обернено пропорційна діаметру.
Більшість матеріалів краще намотується при змінному натягу, а деякі — при постійному. Яким би способом не здійснювалося намотування рулону, натяг стрічки має контролюватися датчиком. Найчастіше використовуваним датчиком у системах намотування з постійним натягом стрічки є плаваючий валик, кожне переміщення якого спричинює подачу команди приводу рулонного приймання на підвищення або зменшення швидкості обертання рулону для повернення. плаваючого валика в задане положення.
Регулювання натягу стрічки при намотуванні рулонів зі змінним натягом може здійснюватися кількома способами. Один з них — використання електронного регулювального пристрою з жорсткою схемою, до якого від головного привода надходять два електричних сигнали. Один з них має бути пропорційним-лінійній швидкості стрічки, інший — її прискоренню. Перший сигнал видає тахогенератор, установлений на головному приводі, а другий — схема регулювання цього привода. Регулювальний пристрій змінює потужність привода рулонного приймально-вивідного пристрою при використанні двигуна постійного струму та муфти на вихрових струмах. Регулювання здійснюється так: зі збільшенням діаметра рулону зменшується натяг стрічки. Така автоматична схема дає змогу змінювати натяг стрічки за допомогою того самого привода рулонної установки та регулювального пристрою.
Іншим способом регулювання натягу стрічки є застосування схеми з динамометричним датчиком. Ця схема подібна до схеми з плаваючим валиком за винятком того, що останній замінено тензометричним пристроєм — підсилювачем з дротяним датчиком. У таких пристроях напруження деформацій згину тензометричного елемента пропорційно навантаженням. Тому сигнал датчика прямо пропорційний натягу стрічки.