Універсальне обладнання та автоматичні потокові лінії для виготовлення фотополімерних ФДФ на основі твердих ФПП
Фірма BASF випускає комбіновану установку «Nyloflex combi F І Verarbeitung», в якій послідовно виконуються всі операції під час виготовлення фотополімерних ФДФ. Установка має секції експонування, промивання, сушіння та постоброблення. Всі секції та блок керування змонтовано на єдиному каркасі. Вакуумний висувний стіл розміщено з її зовнішнього боку. Під столом є блок люмінесцентних ламп з відбивачем, у нижній його частині — камера для сушіння з двома висувними касетами для встановлення форм. Секції вимивання (з лівого боку) за конструкцією аналогічні таким самим секціям установки «Nyloprint Rundurischer 50x80», але вони розраховані для оброблення копій максимальним форматом 300x420 мм. Секція постоброблення (з правого боку) — це вертикальна кювета з обробним розчином, в який занурюється фор - мотримач із закріпленою на ньому формою. Кожна секція установки має реле часу, а також системи подавання розчинів і повітря в камеру сушіння.
Комбінована установка «Nyloprint belichter Trockner F 34x46» — це об’єднані секції експонування та сушіння. Верхню відкидну кришку з блоком люмінесцентних ламп і відбивачем розміщено над вакуумним столом для закріплення пластини з монтажем. У нижній частині установки є сушильна камера з трьома відсіками у вигляді висувних ящиків із сітчастим дном, в які вставляють оброблені форми.
Одна з останніх розробок фірми BASF — автоматична потокова лінія «Nyloflex F II Auswuschsystem», на якій автоматично виконуються операції вимивання, промивання та сушіння фотополімерних ФДФ розмірами 520x800 мм. Принцип вимивання — комбінований, струминно-щітковий. Механізм для транспортування забезпечує рух копій з різною швидкістю залежно від типу пластини і вимивних розчинів, що застосовуються. Положення пластини фіксується на екрані дисплея.
Світлова та звукова сигналізації сповіщають оператора про вихід готової форми на приймальний стіл. Для зручності обслуговування та ремонту всіх механізмів лінії верхній кожух її відкидається за допомогою пневматичного механізму. Лінія високопродуктивна і призначена для роботи на великих поліграфічних підприємствах.
Розглянемо комплект обладнання фірми «Ludlow industriers (UK)
Ltd» (Великобританія). За його допомогою виготовляють фотополі - мерні форми всіх типів, зокрема форми з ріцких ФПК. Максимальний формат форм становить 280x215 мм. Склад комплекту — універсальна ЕУ, вимивна машина і пристрій для сушіння. Процес експонування пластин, що їх виготовляє зазначена фірма, триває 2...6 хв. Тривалість процесу вимивання (визначається таймером) займає 5 хв. У пристрої для сушіння горизонтально розміщені форми обдуваються гарячим повітрям. Тривалість сушіння при температурі 50...60° С займає близько 10 хв.
Фірма «Du Pont» випускає комплект обладнання, що застосовується для виготовлення ФДФ на пластинах типу «Сугеї». До комплекту входять чотири операційні установки: експонувальна, вимивна, для сушіння та постоброблення. Комплект, який має загальну назву «Сугеї Plattenherstellungssystem», випускається для оброблення пластин трьох типорозмірів: 300x350, 400x760, 760x1020 мм. Товщина пластин дорівнює 0,5...6 мм. ЕУ комплекту кожного типорозміру різняться лише розмірами люмінесцентних ламп і вакуумного стола. Вимивні машини барабанного типу мають однаковий принцип дії, але різні зовнішнє оформлення та формат пластин. У сушильних установках застосовуються лампи інфрачервоного випромінювання. За принципом дії всі установки ідентичні; різняться конструктивним оформленням і форматом оброблюваних копій. В установці для постоброблення використовують вертикальні кювети, в які форма занурюється на спеціальному формотримачі вручну або механічно.
Фірмою «Du Pont» створено дві установки, що входять до комплекту «Сугеї Plattenherstellungssystem 46x76», для виготовлення ФДФ розмірами 460x760 мм.
Одна з останніх розробок цієї фірми — нова серія формного обладнання «СугеІ-2001» — призначена для оброблення великоформатних пластин типу «Сугеї». Обладнання має закриту конструкцію, що поліпшує санітарно-гігієнічні умови праці. До серії входять чотири установки: експонувальна «СугеІ-2001 Е» (обладнана мікропроцесором для керування експонуванням звороту форми, основним і допоміжним експонуванням); для вимивання рельєфу «СугеІ-2001 Р»; для остаточного сушіння «СугеІ-2001 D»; для додаткового оброблення «СугеІ-2001 F».
Залежно від типу пластин, що експонуються, в установці «СугеІ - 2001 Е» передбачено до 12 програм оброблення. Установка для вимивання рельєфу «СугеІ-2001 Р» призначена для оброблення пластин форматом 1070x1530 мм і має секцію сушіння. В сушильній установці «СугеІ-2001 D» здійснюється циркуляція гарячого повітря, температура нагрівання якого регулюється. Щоб уникнути «липкості» поверхні, ФДФ додатково обробляють на установці «СугеІ-2001 F» у галогенному розчині заліза, потім їх промивають водою. Роботою установки керує мікропроцесор. Для точного монтажу форм фірма випускає систему «Rigi — Lag», що містить свердлильну установку та установку для суміщення.
Фірма «Du Pont» розробила технологію виготовлення ФЦ для друкування шпалер та іншої продукції з неперервним малюнком. Для цього використовується вирізана за форматом циліндра формна пластина, що складається з поліефірної підкладки та спеціального фотополімеризаційного шару. Перед монтажем пластини на ФЦ підкладку знімають. Стики її країв обплавляють, нагріваючи до температури 120...140° С. Потім ФЦ шліфують, щоб збільшити рівність поверхні. Зображення на ФЦ переносять у такий спосіб: натягують на циліндр негатив, експонують, вимивають, сушать, додатково обробляють та засвічують його.
Фірма «Asahi Chemical industry» (Японія) випускає комплект формного обладнання для виготовлення фотополімерних ФДФ на пластинах AFP та ARP й автоматичну лінію SR-4 продуктивністю 180 форм/год. Комплект обладнання ФІР-1500 для газетного виробництва складається з ЕУ, що має два освітлювачі для експонування з обох боків, і установки плоского типу для вимивання фотополімерних копій. Форми, виготовлені на цих установках, потребують невеликого додаткового доекспонування, після чого вони готові до друкування. На обох установках є штифтова система суміщення, що забезпечує точний монтаж, установлення та суміщення форм у друкарській машині.
Фірма «WR Gruse Letterflex» (США) випускає спеціальну установку «LF-Flexo», яка розрахована на оброблення пластин форматом 760x1220 мм завтовшки 2...7 мм. Для газетного друку ця фірма розробила автоматичну лінію «News-Jmagi» продуктивністю 200 форм/год. На ній можна виготовляти форми зі стальною або алюмінієвою основою.
Фірма «Maschinenhandel Heustra B. V.» (Нідерланди) постачає на світовий ринок 14 різних установок для виготовлення фотополімерних ФДФ. Комплект операційних установок «Polimera АО» складається з установки АО/EXP, вимивної машини плоского типу AO/WAS і сушильної установки АО/DRY. Комплект розрахований на виготовлення форм максимальним форматом 800x1100 мм. Для виготовлення форм розмірами до 1150x1600 мм фірма випускає комплект «Polimera XL», що містить три операційні установки: для копіювання SL/EXP, вимивання SL/WAS і сушіння SL/DRY. Для виготовлення форм розмірами до 500x700 мм випускаються комбіновані установки, які об’єднують усі технологічні операції виготовлення ФДФ. Серед них — установка A4/TR для виготовлення форм розмірами 240x330 мм і A2/TR — форм розмірами 500x700 мм. Усі зазначені установки (компонування секцій вертикальне) займають невелику виробничу площу й мають порівняно невелику масу.
Для підприємств із великим обсягом випуску фотополімерних ФДФ фірма «Maschinenhandel Heustra B. V.» виготовляє автоматичну потокову лінію АО/S — WAS.
Обладнання для виготовлення фотополімерних ФДФ випускає фірма «Unirogul inc.» (США): операційні (окремі та комбіновані) установки, що мають дві або більше секцій. Комплект, об’єднаний в єдиний технологічний комплекс, має такі установки: «Linhimaster»
— для експонування; комбіновані «Bruchmaster» — для вимивання та постоброблення копій; «Drymaster» — для сушіння. Комплект розрахований на виготовлення фотополімерних ФДФ розмірами 760x1020 мм.
Для оброблення форм розмірами 300x420 мм ця фірма випускає комбіновану установку «Minimaster». Невелика кількість таких установок використовується на поліграфічних підприємствах нашої країни. Установка має чотири технологічні секції, які змонтовано на єдиному каркасі, а також промивну кювету. Секція експонування розміщується праворуч установки (пщ пультом керування) і складається з висувного вакуумного стола, де знаходяться пластини та негатив, і встановленого над ним блока люмінесцентних ламп з відбивачем. Пщ секцією експонування є камера сушіння з трьома висувними ящиками, що мають сітчасте дно для складання форм. Останні сушать гарячим повітрям. У лівій частині установки розміщено секцію вимивання барабанного типу з чотирма приводними циліндричними щітками. ФЦ із щітками та систему подавання розчину вмонтовано у ванну. Для зручності обслуговування її оснащено вщкидною кришкою. У задній верхній частині установки є вертикальна кювета з розчином для постоброблення, яка має вертикальну касету — формотримач. Верхню частину виконано у вигляді плоскої кювети, яка містить щітку зі шлангом для промивання форм водою після постоброблення. На пульті встановлено кнопки для керування всіма секціями, реле часу та сигнальні лампочки. Установка проста за конструкцією, має невеликі розміри, вдалу компоновку.
Одна з останніх розробок фірми «Unirogul inc.» — комбінована установка «Minimaster 3040 МК II» для виготовлення форм розмірами до 300x400 мм. На вщміну вщ попередньої установки вона має вертикальне розміщення секцій і вищий рівень механізації. У верхній частині установки розміщено секцію експонування з люмінесцентними лампами УФВ та висувним вакуумним столом. Усередині установки розміщено секцію вимивання циліндричного типу, де використано струминно-щітковий спосіб вимивання та пристрій для автоматичного закріплення оброблюваних пластин на циліндрі-фор^ мотримачі, а також зняття їх. У нижній частині установки є сушильні камери, розраховані на одночасне сушіння чотирьох пластин за допомогою гарячого повітря.
Для виготовлення форм розмірами 500x700 мм фірма «Uniroyal inc.» вийускає комбіновану установку «Combimaster МК III». Усі секції цієї установки — експонування, вимивання, сушіння — розміщено вертикально і змонтовано на одному каркасі. Для випуску форм розмірами до 800x1200 мм ця фірма виготовляє обладнання «Maximaster», що складається з двох установок: вимивної «Auswascher»
і комбінованої «Maximaster belichte Trockner». Принцип побудови їх аналогічний принципу побудови установки «Combimaster МК III».
Рис. 2.20. Схема японської установки для оброблення фотополімерних ФДФ |
На рис. 2.20 зображено схему японської установки для оброблення фотополімерних ФДФ, що має барабан 1, на якому за допомогою липкої стрічки наклеюється проекспо - нована фотополімерна ФДФ 2, і три послідовно розміщені по колу барабани секції: промивання 8, сушіння 6 і додаткового експонування 4. Секція промивання 8 містить ванну з робочим розчином 9 і колектор з форсунками 7. Секція сушіння 6— це камера з лампами 5 інфрачервоного випромінювання, розміщеними паралельно осі барабана 1. Секцію додаткового експонування 4 виконано у вигляді кожуха, в якому змонтовано люмінесцентні лампи 3.
Пщ час роботи на установці оператор за допомогою спеціального пристрою наклеює ФПП 2 на барабан 1 і вмикає привод. Після цього вмикаються насос секції промивання, що подає розчин через систему форсунок 7 перпендикулярно до поверхні барабана, лаМпи секцій сушіння та експонування. Привод і система керування барабаном можуть повертати його на 90°. Обертаючись разом із барабаном 1, фотополімерна ФДФ послідовно проходить операції вимивання, сушіння та додаткового експонування.
Японська фірма NAPP для великих газетних і книжково-журнальних підприємств випускає автоматичні потокові лінії NP-80 продуктивністю до 80 форм/год і NP-120 (рис. 2.21, а) продуктивністю до 120 форм/год. Крім того, фірмою виготовляються потокові лінії NP-20 і NP-40 продуктивністю 20 і 40 форм/год відповідно.
Принципову схему автоматичної потокової лінії NP-120 показано на рис. 2.21, б. Проекспонована ФПП 1 встановлюється на похилий стіл 2, з якого за допомогою конвеєра 3 вона подається у вимивну секцію 24. Остання має ванну 4, всередині якої під конвеєром розміщено опорний стіл 7, на якому щітками 8 здійснюється видалення незаполімеризованих ділянок фотополімерної ФДФ. Щітки 8, занурені в робочий розчин, здійснюють плоско-паралельне переміщення. Привод щіток здійснюється вщ штанг 23. Для подавання вимітаного розчину у ванну 4 та його циркуляції застосовується насос 9. Постійний рівень робочого розчину у ванні підтримується переливним патрубком 6. Для повного зливання відпрацьованого розчину є спускний клапан 5. Після вимивання фотополімерна ФДФ потрапляє на похилий стіл 10 секції промивання, де форсунками 21 на її поверхню подається вода, попередньо підігріта в бачку 22. При виході із секції промивання встановлено повітряний ніж 20, який здуває з пластини великі краплі води. У секцію сушіння ФДФ подається валиками 19 і надходить на конвеєр 14. Форма сушиться
Рис. 2.21. Автоматична потокова лінія ОТ-120: В — загальний вигляд; б — принципова схема |
Гарячим повітрям, що подається соплами 18 від вентилятора 12'через калорифер 13. Для зменшення витрат електроенергії нагріте повітря із сушильної камери повторно спрямовується до вентилятора
12 Повітропроводом 11. Із секції сушіння форма потрапляє до секції додаткового експонування 17, яке здійснюється люмінесцентними ультрафіолетовими лампами, після чого валики 16 виводять форму на похилий приймальний стіл 15.
АТ «НИИПолиграфмаш» (м. Москва), УНДІСВД, УНДІПП ім. Т. Шевченка розроблено конструкторську документацію на комплекти операційного обладнання для виготовлення фотополімерних ФДФ на основі твердих ФПП. До комплекту, який сконструйовано АТ «НИИПолиграфмаш», входять такі установки: ФФК-45 — для копіювання ФПП; ФФО-45 — для оброблення копій; ФФС-50 — для сушіння форм.
Установка ФФК-45 аналогічна установці ФКФ-45, що серійно випускається Одеським заводом поліграфічних машин, але має деякі особливості, пов’язані зі специфікою копіювання на ФПП: ФФК-45 — це копіювальний пристрій, де джерелом УФВ є потужна металогалогенна лампа.
Установка складається з таких вузлів: вакуумного стола з покривною плівкою; опромінювача (лампа, відбивач і теплофільтр); вентиляторів для охолодження стола та відведення теплого повітря від лампи; вакуумної системи й електрообладнання. Несуча конструкція, на якій закріплено всі деталі та вузли установки, — це зварена рама з профільного заліза. Вакуумний стіл має вигляд плоскої коробки з двох алюмінієвих листів з порожниною всередині. У верх
ньому листі вифрезовано систему пазів, з’єднаних отворами з порожниною стола. В нижньому листі є отвір із штуцером для приєднання до ресивера вакуумної системи. Стіл переміщується по напрямних; його можна зсунути із зони опромінювання для закріплення монтажу та пластини. Змонтований на столі ролик з лавсановою плівкою слугує для закріплення пластини з фотомонтажем. Щоб зафіксувати пщ час копіювання ФПП на металевій основі, у стіл вмонтовано спеціальні магніти. Над столом розміщено опромінювач з лампою та вентилятором. Опромінювач і відбивачі світла виготовлено з алюмінієвих листів. Між столом і опромінювачем установлено затвор у вигляді штори. Затвор, вентилятори для охолодження стола та лампи уніфіковано з установкою ФК-66. Вакуумна система (її розташовано під столом) складається з вакуум-насоса, ресивера, повітророзподільників, реле тиску. Там же міститься система, що керує засвічуванням металогалогенної лампи. Пульт керування з основними контрольно-вимірювальними приладами та кнопками винесено на передню панель установки. Для нормалізації процесу копіювання на установці ФФК-45 передбачено використання дозиметра УФВ.
Установка ФФО-45 для оброблення фотополімерних ФДФ — це вимивна машина циліндрового типу з використанням струминно - щіткового способу вимивання. Установка конструктивно складається з таких вузлів: ванни вимивання'з циліндром-формотримачем, щітковим пристроєм і колектором подавання розчину на поверхню пластини; двох баків з вимивним і промивним розчинами; кювети постоброблення; привода циліндра та щіток; розчиноподавальної системи з насосом і фільтрами; системи вентиляції з бортовими відсмоктувачами.
Циліндр-формотримач має механізм для закріплення копій і систему постійних магнітів для фіксації форм на металевій підкладці. Щітковий пристрій складається з чотирьох циліндричних щіток, розміщених паралельно осі циліндра. Відстань між осями щіток регулюється. Колектор подавання розчину має чотири трубки з отворами для зрошення поверхні форми вимивним розчином. Кювета постоброблення — це вертикальна ванна з кришкою-формотрима - чем, наповнена спеціальним розчином для оброблення форм.
Розчинопсдавальна система складається з насоса, трубопроводів, фільтрів і керованого вентиля для перемикання насоса від бака з вимивним розчином до бака з промивним розчином. Привод забезпечує обертання циліндра та щіток, а також зворотно-поступальне переміщення циліндра. Система вентиляції має два бортових вщсмок - тувачі з вентилятором і з’єднана із загальноцеховою вентиляцією. Електрообладнання для більшої безпеки роботи винесено за межі приміщення.
Установка працює так. Оператор закріплює пластину на циліндрі, закриває кришку ванни вимивання і вмикає привод машини. Циліндр із формною пластиною починає обертатися, послідовно
переміщуючи її пщ трубками колектора та циліндричними щітками. Розчин, який подається на поверхню формної пластини, розчиняє на ній пробільні елементи (незаекспоновані ділянки) і видаляється за допомогою щіток. Для забезпечення рівномірності вимивання передбачено дві пари щіток, що обертаються в протилежних напрямках, а також циліндр, який має осьове зворотно-поступальне переміщення. Вимивний розчин подається в колектор з основного бака.
Після закінчення технологічного циклу привод автоматично вимикається. Оператор відкриває кришку ванни і знімає форму з циліндра; одночасно вмикається система вентиляції, що відсмоктує пару розчинника із зони обслуговування. Для переведення циліндра-формо- тримача в положення, зручне для зняття форми, використовується кнопка «Поштовх».
Установка для сушіння фотополімерних ФДФ — це модернізована сушильна шафа ФФС-50, яку серійно випускає Одеський завод поліграфічних машин. Вона конструктивно складається із сушильної камери з терморегулятором і калорифера з вентилятором. Для сушіння використовується гаряче повітря, що подається в сушильну камеру.
За останні роки АТ «НИИПолиграфмаш» (м. Москва) виготовлено комплект формного обладнання для флексографії, який складається з чотирьох установок: експонувальної УКФ-60-2, вимивної 2ФФО-60-2, сушильної ФФС-60-2 та регенераційної РД-225. Комплект призначений для виготовлення ФДФ з використанням як вітчизняних, так і зарубіжних ФПП. Продуктивність комплекту становить
8.. . 10 пластин форматом 600x450 мм за зміну. Виготовляє комплект Одеський завод поліграфічних машин починаючи з 1993 р.
УНДІПП ім. Т.Шевченка розроблено, а Київським заводом «Рем - поліграфмаш» випущено комплект універсального обладнання для виготовлення ДФ (рис. 2.22), який можна використовувати для виробництва ФДФ.
Перевагами нового обладнання над попередніми моделями є: комплектність завдяки баштовому принципу компонування операційних модулів; помірне споживання електроенергії; простота конструкції; застосування фрикційного (щіткового) способу вимивання форм, який потребує меншої витрати енергії, коротшого часу проявлен - Рис. 2.22. Універсальне обладнання для виготов - НЯ рельєфу І створює умо - лення ДФ
ви вимивання рельєфних друкарських елементів при збереженні їхньої міцності порівняно з ударною дією потоків вимивного агента у струминних машинах.
До комплекту входять: експонувально-копіювальна та сушильна установки, вимивна машина. Конструктивно обладнання спроектовано як єдиний комплекс, складений на спільній основі, але він може використовуватися також окремими одиницями залежно від умов експлуатації та технічного оснащення друкарень. Комплект обладнання дає змогу виготовляти форми розмірами 650x530 мм продуктивністю 3...8 форм/год залежно від типу пластин. Загальна споживана потужність становить 6,7 кВт, габаритні розміри — 1910x1000x980 мм, маса — 360 кг.
Принцип дії експонувально-копіювальної установки ФЕК-53 настільного типу полягає в опромінюванні пластин ультрафіолетовими променями. Джерело випромінювання — лампа ЛУФ-40. Працює установка в напівавтоматичному режимі. Основними її вузлами є випромінювач, пластинотримач, станина, вентиляційна система та електрообладнання. Габаритні розміри установки — 900x750x350 мм, споживана потужність — 0,84 кВт, маса — 85 кг.
Оброблення копій у вимивній машині ФВЩ-53 настільного типу з горизонтальним розміщенням пластинотримача здійснюється фрикційним способом, режим роботи привода та температура вимивного розчину підтримуються автоматично. Основними вузлами машини є ванна, фрикційний пристрій з приводом, кришка з пласти - нотримачем. Габаритні розміри машини — 940x1000x290 мм, споживана потужність — 1,85 кВт; маса — 110 кг.
Сушильна установка ФСУ-53 має вигляд термокамери з двома висувними формотримачами. Повітря в термокамері нагрівається 12 електронагрівниками, встановленими на електропанелі. Для забезпечення рівномірно спрямованого потоку повітря камера має два осьові вентилятори. Залежно від типу пластин оператором задається температура сушіння (40 ... 120 °С), яка автоматично підтримується під час роботи камери. Габаритні розміри установки —1910x1000x755 мм, споживана потужність — 4 кВт, маса — 165 кг.
УНДІПП ім. Т:Шевченка створено також комплект обладнання для виготовлення фотополімерних ФДФ на пластинах «Флексофот», який складається з ЕУ настільного типу УЕП-30 і вимивної машини УВП-30.
Установка УЕП-30 призначена для експонування потоком актинічного опромінювання ФПП і ФПК. Працює вона в напівавтоматичному режимі. Основними вузлами установки є основа, опромі- нювач, вакуумний стіл, касета. До комплекту входять: насос, з’єднаний з вакуумною системою шлангом; лампи ЛУФ-40 для опромінювання ФПМ; касета, що складається з двох півкасет, ростової рамки та системи фіксації півкасет для виготовлення ДФ з рідких ФПК.
Машина УВП-30 призначена для вимивання незаекспонованих ділянок фотополімерних копій. Це машина настільного типу з горизонтальним розміщенням щітки. Основними вузлами машини є ванна, кришка з формотримачем, щітка, механізм її переміщення, пульт керування. Вимивання проводиться у ванні відповідним розчином за допомогою щітки, що здійснює плоско-паралельний реверсивний коловий рух. Розіїрівання розчину забезпечується електронагрів - никами, автоматичне підтримання температури — її регулятором.
В Одеському СКБ «Поліграфмаш» розроблено новий комплект обладнання для випуску фотополімерних ФДФ, за допомогою якого можна виготовляти форми на пластинах «Флексофот», «Фо- ток-Ф» і СУЯЕЬ фірми «Би Ропі». До комплекту входять установки, короткий опис яких наводиться нижче.
Установка УФК-60-2 призначена для одночасного копіювання (експонування крізь фотоформу) двох пластин у потоці актинічного випромінювання. Тривалість копіювання — 4 хв. Пластини розміщуються на горизонтальному столі, що висувається для укладання та закріплення фотополімерних пластин і фотоформ. Вони фіксуються штифтами, а також розміщеними під столом магнітами, і закріплюються за допомогою вакуумної системи. Над столом розташовано опромінювач, який складається з освітлювача з мета - логалогенною лампою потужністю 3 кВт і затвора. Установку обладнано вентиляційною системою для підтримання оптимальних температур лампи та зони копіювання. До складу системи входять три вентилятори. Габаритні розміри установки — 1150x1200x2385 мм, споживана потужність — 4,12 кВт, маса — 420 кг.
Установка ФФО-бО-2 призначена для вимивання, промивання й оброблення копій розмірами 900x600 або 450x600 мм (дві копії). Закріплені на циліндрі копії вимиваються струминно-щітковим способом і промиваються без щіток. Флексографічні копії додатково проходять постоброблення у вертикальній ванні. Підготовчо-заключні операції виконуються оператором вручну, а процеси вимивання та промивання — автоматично. Продуктивність установки становить
12 копій/год. її габаритні розміри — 1520x850x1300 мм, споживана потужність — 0,72 кВт, маса — 360 кг.
Установка ФФС-60-2 призначена для сушіння ФДФ (15...30 хв) і форм високого, а також високого офсетного друку (3...5 хв) розмірами 820x600 або 600x450 мм. Вона має сушильну шафу з горизонтальним розміщенням форм, в якій використано конвективний спосіб сушіння. В шафі встановлено чотири полиці, на яких можуть одночасно висушуватися 4...8 форм (залежно від їхніх розмірів). Температурний режим забезпечується електронагрівниками, вентиляторами та терморегулятором. Габаритні розміри установки — 1300x1000x1800 мм, споживана потужність — 8 кВт, маса — 300 кг.
Установка РДФ-225 призначена для дистиляції розчинів, забруднених від проявлення та промивання фотополімерних ФДФ. Після заповнення робочої камери відпрацьованим розчином (етил - ацетатом або перхлоретиленом у суміші з бутанолом) із установки ФФО-60-2 його розігрівають у масляній бані. В пароутворено - му стані розчин проходить через конденсатор із водяним охолодженням. Здобутий дистилят надходить у верхній бак і після закінчення дистиляції переливається в нижній бак. У разі необхідності розчин коригують. Після цього його можна використовувати в установці ФФО-бО-2. Продуктивність установки становить ЗО л/год. Об’єм дистиляційної камери дорівнює 225 л. Габаритні розміри установки — 1790x850x1790 мм, маса — 470 кг.
Установки УФК-60-2 та ФФС-60-2 під час монтажу встановлюють у приміщенні для виконання сухих процесів. Там же розміщують електрошафи установок ФФО-бО-2 і РДФ-225. Самі ж установки розташовують у приміщенні для виконання мокрих процесів. З метою перекачування розчинів обидві установки зв’язують між собою трубопроводами та насосами, що входять до комплекту поставки. Комплект обладнання серійно виготовляє Одеський завод поліграфічних машин.
УНДІСВД створено комплект обладнання НКУ-420 і НПУ-600 для виготовлення фотополімерних ФДФ.
Для малих друкарень різні зарубіжні фірми випускають малоформатні багатоопераційні установки, на яких виконуються операції експонування, вимивання, сушіння та додаткового експонування фотополімерних ФДФ. Австрійська фірма «ING FALTUS HENN & Co. KS» випускає установки «Aquospesial» і «Aquoquick». Перша з них (рис. 2.23) призначена для друкарень невеликої потужності. Установка має вигляд зварної конструкції секційного типу; у верхній її частині розміщено пристрій для вимивання незаполімеризованих ділянок ФПП і пульт керування; в нижній — камеру для експону-
Рис. 2.24. Потокова лінія «Nylomat W 30» |
Рис. 2.23. Малоформатна багатоопераційна установка ■«Aquospesial»
Вання, що складається з панелі люмінесцентних ламп і висувного стола. На столі є пристрій для закатування фотоформи та ФПП прозорою плівкою перед експонуванням. У нижній частині установки розташовано секцію сушіння форми, яку обладнано термовен- тилятором і висувними полицями. Під час роботи на установці оператор висуває на себе вакуумний стіл, кладе на нього ФПП, фотоформу і закатує монтаж прозорою плівкою. Після цього вмикається вакуум, зморшки на поверхні плівки розгладжуються і стіл засувається в установку. Вмикається панель люмінесцентних ламп і здійснюється експонування ФПП, а потім виконуються інші операції.
Фірма ВА8Р для друкарень різної потужності випускає чотири типи потокових ліній, призначених для виготовлення фотополімер - них ДФ, у тому числі флексографічних. У невеликих газетних друкарнях може встановлюватися потокова лінія «Куіотаї У ЗО» (рис. 2.24), яка забезпечує оброблення фотополімерних ФДФ розмірами 425x615 мм із продуктивністю ЗО фзрм/год. Лінія має три секції, що здійснюють вимивання, промивання, сушіння та додаткове експонування ФДФ. Формні пластини з операції на операцію транспортуються системою магнітних роликів.
На рис. 2.25 зображено схему потокової лінії «Куіотаї W 60» фірми ВАБ Б, де здійснюються технологічні операції, аналогічні описаним вище.