ЕФЕКТИВНІ КОНСТРУКЦІЇ БАЛОК

Основними напрямами розвитку конструкцій, зокрема металевих, є зменшення їх матеріало­місткості, трудомісткості та вартості. Розглянемо, яким чином вирішуються ці завдання у балкових конструкціях.

Зменшенню трудомісткості найбільш ради­кально сприяє запровадження та розширення прокатування великорозмірних профілів (у тому числі широкополичкових). Після прокатування от­римуємо практично готову до застосування балку. Необхідно лише розрізати прокатний профіль на елементи потрібної довжини та прикріпити опорні і, при необхідності, проміжні ребра жорсткості. Такі балки є найдешевшими.

Запровадження сортаменту зварних двотавро­вих профілів з метою їх виготовлення на пото­кових лініях спеціалізованих заводів супровод­жується значним зменшенням трудомісткості та вартості, оскільки створює передумови для ши­рокої механізації та автоматизації технологічних процесів, масового використання високопродук­тивних способів з'єднання на основі автоматич­ного зварювання.

Трудомісткість і вартість балок зменшуються при використанні однобічних зварних швів та односторонніх ребер жорсткості, широке засто­сування яких рекомендоване в останній редакції норм (СНиП П-23-81*). Запроваджуються у ви­робництво балки, у стінках яких проміжні ребра жорсткості виштампувані.

Для невеликих прольотів і навантажень ви­сокоефективними є балки з гнутих профілів (на­приклад, прогони з гнутих швелерів), виробницт­во яких останнім часом інтенсивно зростає. По­рівняно з прокатними елементами гнуті профілі потребують менше металу.

ЕФЕКТИВНІ КОНСТРУКЦІЇ БАЛОК

ЕФЕКТИВНІ КОНСТРУКЦІЇ БАЛОК

Рис. 5.19. Конструкція стику зварної Салки на болтах.

Зменшену металомісткість мають також балки з перфорованими стінками та балки, в яких ви­
користовують сталі підвищеної й високої міцності (бісталеві та попередньо напружені).

Застосування алюмінієвих сплавів суттєво зменшує масу конструкцій. Але при цьому висока вартість матеріалу негативно позначається на техніко-економічних показниках. Використовува­ти такі конструкції доцільно тоді, коли повністю реалізуються їх особливості: висока корозійна стійкість, немагнітність, відсутність іскор при уда­рах тощо.

Ефективно зменшити металомісткість кон­струкцій можна, замінивши дефіцитний метал більш доступним і недорогим матеріалом, напри­клад, бетоном (сталезалізобетонні та сталебетонні балки).

Комментарии закрыты.