ВПЛИВ ТЕМПЕРАТУРИ. ВОГНЕСТІЙКІСТЬ
Загальна тенденція залежності від температури механічних властивостей металів, що використовуються у будівництві, така: при зростанні температури зменшуються значення модуля пружності та меж текучості й міцності, а низькі температури підвищують крихкість сталі. Причому зазначені закономірності нелінійні. Так, нагрівання вуглецевої сталі до 200...250 °С відносно мало змінює її механічні властивості. Але вже при 300...350 °С сталь набуває грубозернистої структури і стає крихкою (так звана синьоламкість). При цій температурі не рекомендується піддавати її пластичному деформуванню та ударним навантаженням. Подальше нагрівання сталі знову покращує її пластичність, але починають швидко зменшуватися межі текучості та міцності. Наприклад, при 500 °С ці показники зменшуються приблизно у 1,5 раза, а при 600...650 °С настає температурна пластичність, тобто межа текучості й модуль пружності наближаються до нуля.
Суттєве зменшення пластичних властивостей цих сталей спостерігається при охолодженні нижче -10 °С. При температурі нижче -45 °С сталь стає крихкою.
У низьколегованих сталей температурний діапазон, в якому механічні характеристики можна вважати сталими, ширший, ніж у маловуглеце - вих, і залежить від складу.
Алюмінієві сплави значно гірше чинять опір дії підвищених температур. При температурах, що перевищують 250...300 °С, спостерігається температурна пластичність.
Висока міцність матеріалу зумовлює відносно малі перерізи елементів конструкцій. Водночас метал володіє високою теплопровідністю, тому при пожежі несучі конструкції зі сталі та алюмінієвих сплавів швидко нагріваються до температури і*реходу металу в пластичний стан і настає руйнування. Отже, вогнестійкість металевих конструкцій незначна, що є одним з їхніх недоліків.
У будівельній практиці вогнестійкість металевих конструкцій підвищують найчастіше внаслідок ізоляції конструкції від безпосередньої дії вогню та швидкого нагрівання, влаштовуючи захисні теплоізоляційні шари з бетону, особливо з домішками перліту чи вермикуліту, синтетичних та інших матеріалів, завдяки личкуваншо гіп - сокартонними плитами, керамічними виробами тощо.
Комментарии закрыты.