СТІЙКІСТЬ СТІНКИ
Напружений стан стінки складний. У ній діють як нормальні, так і дотичні напруження, спричинені згинальними моментами, місцевими навантаженнями та поперечними силами. При високих рівнях напружень стінка може втрачати свою первинну плоску форму, тобто стійкість. Для підвищення стійкості стінки підкріплюють ребрами жорсткості. При втраті стінкою стійкості ребра залишаються прямолінійними і ділять стінку на відсіки. У розрахунках відсіки приймають незалежними один від одного.
Розглянемо відсік, розміщений посередині балки. У межах відсіку діють згинальні моменти, близькі до максимальних, та невеликі перерізувальні сили (див. рис. 5.9, б, в), які зумовлюють відповідні нормальні та дотичні напруження. Впливом незначних дотичних напружень нехтуємо.
Стінка, як і розглянута вище поличка, є прямокутною пластинкою. Але схема її роботи інша. Стінка закріплена у поясах з обох сторін і розподіл нормальних напружень у ній нерівномірний. Нижня частина стінки розтягнена і тому стійка. Втрата стійкості можлива лише у верхній, стисненій частині стінки.
Оскільки стінка частково затиснена у поличках, то критичні напруження ссг залежатимуть не тільки від її власних розмірів, тобто зведеної
• т h<f
Але и від розмірів поли
Чок, їхньої здатності протистояти скручуванню. У нормах вплив поличок прийнято враховувати введенням коефіцієнта есг.
, способі її |
Опускаючи доведення, записуємо значення критичних напружень:
R Або = 0,902к t, |
Ry (7 — С ------------- - ^сг *-cr Y2 ' |
(5.57) |
Def |
Значення коефіцієнта ссг для зварних балок приймають залежно від коефіцієнта 5 такими:
4,0 6,0 34,6 34,8
Де
8 = Р-
Bf і tf — відповідно ширина й товщина стисненої полички балки; h„. і tw — висота й товщина стінки; р — коефіцієнт, що враховує конструктивні особливості балок та умови роботи стисненого поясу, які наведені нижче:
TOC o "1-3" h z Балки Умова роботи стисненого поясу (і
Підкранові Кранові рейки неприварені 2
Кранові рейки приварені сю
Інші Неперервне спирання плит °°
Інші випадки 0,8
Причому для всіх відсіків підкранових балок, завантажених зосередженим навантаженням на нижньому поясі, р = 0,8.
Умова перевірки стійкості стінки при дії нормальних напружень:
О < аг1. • уг,
Де о — найбільші стискальні межі стінки.
Для зварних балок:
М
О = - ту.
Де М — середнє значення згинального моменту в межах відсіку", у — відстань від центра ваги перерізу до межі стінки (для симетричних перерізів у = 0,5/іш).
6 сг1 |
0,8 ЗО |
1,0 2.0 31,5 33,3 |
10,0 35,1 |
ЗО; 35,5, |
(5.58) |
У випадках, коли умова (5.59) не задовольняється, можлива втрата стійкості стінки. При цьому у стисненій зоні стінка набирає форми поздовжньої хвилі (рис. 5.11). Частіше розміщення поперечних ребер майже не поліпшує стійкості, оскільки на ребра припадають вузли хвилі. Необхідно передбачити поздовжнє ребро у зоні найбільш імовірної втрати стійкості стінкою (рис. 5.12). Найчастіше поздовжні ребра розташовують на відстані bl = (0,2...0,25) /і„, від стисненого поясу.
Розміри поздовжніх ребер та стійкість новоутворених відсіків стінки перевіряють згідно з рекомендаціями норм.
Зазначимо, що виконання поздовжніх ребер дуже трудомістке через зростання кількості швів. Тому застосовують їх лише у виняткових випадках. Доцільніше дещо збільшити товщину стінки.
У приопорних відсіках діють великі дотичні напруження х. Під їх дією відсік стінки скошується і може втрачати стійкість (рис. 5.13). Значення критичних напружень залежить від розмірів відсіку стінки, обмеженого поличками і ребрами, а саме від умовної гнучкості стінки:
А лЦк,
Tw Е
Де d — менша сторона відсіку стінки h,,s чи а.
Значення критичних напружень обчислюють за формулою
Хсг = 10,3
Де р — відношення більшої сторони відсіку до меншої.
Умова, за якої стійкість забезпечена:
Т<тсг-Ус, (5.63)
Q
Середні напруження зсуву у ме
Жах стінки; Q — середнє значення перерізувальної сили зсуву у межах відсіку.
Найчастіше у відсіку одночасно діють як згинальні моменти, так і перерізувальні сили. У цьому випадку перевірка стійкості виглядатиме так:
Рис. 5.11. Форма втрати стійкості стінкою балки під дією нормальних напружень: 1 — полички оалки; 2 — стінка: 3 — поперечні ребра жорсткості; 4 — форма деформації стінки. |
Комментарии закрыты.