СТАТИЧНИИ РОЗРАХУНОК ПОПЕРЕЧНОЇ РАМИ
Основна мета статичного розрахунку — визначення максимальних розрахункових зусиль (М, N, Q) у характерних перерізах колон і ригеля рами. Для спрощення розрахунку просторову конструкцію каркаса поділяють на окремі плоскі системи. Поперечна рама є саме такою плоскою статично невизначеною системою. Точний розрахунок жорстких рам з урахуванням пружних деформацій стержнів наскрізного ригеля доволі трудомісткий, тому в статичний розрахунок таких рам вводять деякі допущення, які суттєво спрощують обчислення, мало впливаючи на кінцеві результати.
При розрахунку рам на горизонтальні навантаження і навантаження, прикладені безпосередньо до колон, можна приймати ригель рами нескінченно жорстким (Ір = якщо
К = 6/(1 + 1,1л/р~), (6.44)
К = І/І: l/h і р = І/І2 - 1.
Тут Jj і І2 — моменти інерції відповідно нижньої і верхньої частин східчастої колони; Ір/1 — жорсткість ригеля; I/h — умовна жорсткість колони; h — висота рами.
Таке припущення дає змогу виконувати розрахунок рам з жорстким прикріпленням ригеля до колони методом переміщень, причому невідомими будуть тільки горизонтальні зміщення верхніх вузлів рами.
Розрахунок рами на вертикальні навантаження, безпосередньо прикладені до ригеля, виконують з урахуванням кінцевої фактичної жорсткості ригеля, приймаючи основну систему з защемленими від повороту верхніми вузлами. Горизонтальні зміщення при симетричних рамах і навантаженнях дорівнюють нулю, незначна асиметрія навантажень (односторонній сніг) чи асиметрія колон не впливає суттєво на кінцеві результати. При цьому наскрізний ригель умовно замінюють суцільним, еквівалентним за прогином, приймаючи його вісь на рівні нижнього поясу.
Момент інерції еквівалентного (за прогином) ригеля обчислюють наближено за формулою
Ір = (Ав - г| + Ан • zl) ■ к, (6.45)
Де Ав, Ап — площі перерізів верхнього та нижнього поясів ферми; 2В, 2Н — відстань від центра ваги поясів до нейтральної осі ригеля в середині прольоту; к = (0,9—0,7) — коефіцієнт, що враховує деформативність граток і нахил верхнього поясу.
Необхідні для розрахунку співвідношення моментів інерції нижньої (її) і верхньої (І2) частин колони й ригеля (Ір) приймають у межах, рекомендованих підручником, або обчислюють за наближеними формулами:
Для рами з жорстким прикріпленням ригеля до колони
ДУ« + MZX + го ■ hz M^ + 5MЈP x + 2 • w ■,
M,
(6.47)
Mq+S + 5 MЈ>ax + 2 ■
• w • h
Для рами з шарнірним прикріпленням ригеля до колони
І2 Ьв 0,05(Fq + Fs) ■ I + 2М£Р х + 0,5 • w ■ h2
Т = 0,5 ТГ" h Ьн
0,05(Fq + Fs) ■ I + 4MZX + 2 • w • h2
(6.48)
Де Ьв, Ьн — ширина верхньої та нижньої частин колон; /іф — висота ферми в середині прольоту;
(q + sp
Mq+S =
— балковий момент від розрахункового постійного навантаження (q) і від снігу (s), кНм; Fqf Fs — розрахунковий опорний тиск ригеля на колону відповідно від постійного навантаження і снігу кН; М£>ах — максимальний момент від кранового навантаження, кН ■ м; w — інтенсивність розрахункового навантаження від вітру з навітряного боку, кН/м.
Зусилля в основній системі досить легко можна обчислити методами переміщень, користуючись табличними коефіцієнтами (додаток 4), і методом сил за формулами відповідно для рами з жорстким і шарнірним з'єднаннями ригеля з колоною.
Комментарии закрыты.