РОЗРАХУНОК ФЕРМ
Розрахунок балкових ферм виконують у такій послідовності: встановлення розрахункової схеми ферми; визначення та збір навантаження; визначення розрахункових зусиль в елементах ферми; підбір поперечних перерізів розтягнених та стиснених елементів; складання загальної таблиці зусиль, поперечних перерізів і напружень в елементах ферми; розрахунок вузлових з'єднань ферми, в тому числі монтажних стисків.
Розрахункова схема ферми має вигляд осьових ліній стержнів, вузлові з'єднання яких умовно шарнірні. З'єднання у вузлах жорстке, проте, якщо відношення висоти поперечного перерізу
, 1
Стержня до його довжини п/І < —, додаткові напруження, зумовлені жорсткістю вузла, можна не враховувати.
8 4е1-' |
Навантаження. Кроквяні ферми розраховують на такі види навантажень, які передаються у вигляді зосереджених сил у вузлах ферми:
Постійне навантаження від маси покрівлі та власної маси конструкцій;
Тимчасове навантаження від снігу, вітру, підвісного підйомнотранспортного обладнання.
Більшість цих навантажень рівномірно розподілені. їх підраховують спочатку на один квадратний метр, потім визначають площу навантаження, яка припадає на один вузол, і вже після цього знаходять зосереджену силу, прикладену у кожному вузлі.
Види навантажень, їх значення та коефіцієнти надійності для найбільш поширених типів покрівель наведені в табл. 6.2.
, сумісних з вузлом; Ь — крок ферми; q — розрахункове рівномірно, розподілене навантаження на 1 м2; а — кут нахилу верхнього поясу ферми.
Розрахункове навантаження від маси снігу на 1 м2 знаходимо за формулою
S = Y/SoP, (6.2)
Таблиця 6.2
Нормативне навантаження. кН/м2 |
Розрахункове навантаження, кН/м2 |
Навантаження від маси конструкцій покрівлі
Вид навантаження
Огороджувальні елементи покрівлі
* Необхідну товщину утеплювача визначають технологічним розрахунком. ** Менше значення приймають для будинку прольотом ї = 24 м і легкої покрівлі; більше — для І = 36 м і важкої покрівлі. |
Де уу — коефіцієнт надійності завантаження для покрівлі, визначається співвідношенням нормативного постійного навантаження від маси покрівлі з нормативним сніговим навантаженням; s0 — нормативне значення снігового навантаження, яке залежить від району будівництва (карта 1 додатка 1 і приймається згідно з будівельними нормами СНиП 2.01.07-85); р — перехідний коефіцієнт від навантаження на рівні землі до навантаження на 1 м2 горизонтальної покрівлі; при нахилі покрівлі а < 25° р = 1, при а > 60° р = 0, а в інтервалі 25° < а < 60° значення р визначається лінійною інтерполяцією (табл. 1 додатка 1).
У цьому випадку треба також приймати і нерівномірне однобічне навантаження ферми снігом, що спричиняє зростання зусиль у середніх розкосах і, що найважливіше,— зміну знака зусилля. При легких покрівлях частка снігового навантаження досягає 60...70 % розрахункового навантаження і це треба брати до уваги.
Зосереджене навантаження на вузол ферми від снігу також знаходять, перемножуючи розрахункове снігове навантаження на площу, що стосується даного вузла.
Від вітрового навантаження зусилля в елементах ферми найчастіше мають протилежний знак порівняно зі зусиллям від власної маси покрівлі та снігу. У зв'язку з цим вітрове навантаження треба враховувати тільки тоді, коли його значення перевищує навантаження від покрівлі.
Інші навантаження враховують згідно з технологічним завданням, і це додаткове навантаження прикладається у вигляді зосереджених сил до вузлів ферми.
Визначення розрахункових зусиль у стержнях. Використання ЕОМ дає змогу розраховувати практично будь-яку схему ферми. ЕОМ при заданому навантаженні визначає розрахункові зусилля в стержнях з урахуванням поєднання навантажень, а також може підібрати перерізи стержнів.
При відсутності ЕОМ зусилля в стержнях статично визначених ферм доцільно визначати графічним методом — побудовою діаграм Максвелла — Кремони. Причому для кожного виду навантаження доцільно будувати окрему діаграму.
У фермах з простими схемами, наприклад, з паралельними поясами, а також з невеликою кількістю стержнів простіше використати аналітичний спосіб.
Будуючи діаграми Максвелла — Кремони, для позначення стержнів застосовують цифри і літери. Далі визначають аналітичним способом опорні реакції і будують багатокутник сил від зовнішніх, а потім і від внутрішніх навантажень (рис. 6.9).
При наявності шпренгельної решітки окремо будують діаграму для основної схеми, в якій зо-
Середжені сили з вузлів шпренгельної решітки розподіляються на основні вузли, а вже потім будують діаграми для шпренгельних решіток. Після цього обчислюють зусилля в цих стержнях методом додавання.
На основі визначених зусиль від різних типів навантаження складають загальну таблицю розрахункових зусиль з урахуванням коефіцієнта поєднання для верхнього та нижнього поясів, а також елементів решітки — стояків і розкосів.
При безпрогонному рішенні покрівлі у верхньому поясі ферм, крім стиску, може виникати місцевий згинальний момент від позавузлового опирання на ферму плит чи прогонів. У даному випадку верхній пояс ферми розглядають як не- розрізну балку на пружноподатливих опорах, якими є вузли ферми. Оскільки розвантажувальний вплив опорних моментів на момент у середині панелі невеликий, то в першій панелі довжиною d/ момент від місцевого навантаження Floc, прикладеного посередині панелі, можна визначити, як у розрізній балці:
У інших панелях розвантажувальний вплив обчислюється введенням коефіцієнта 0,9. З практики відомо, що вигідніше застосовувати додаткові шпренгельні решітки, ніж допускати роботу поясів на місцевий згин.
Комментарии закрыты.