КОНСТРУКЦІЇ ЗВИЧАИНИХ ТА ПОПЕРЕДНЬО НАПРУЖЕНИХ СТАЛЕБЕТОННИХ БАЛОК
Сьогодні у будівництві застосовують конструкції зі зовнішнім армуванням — балки, підкранові балки, ригелі каркасних будівель, балки перекриття і покриття, кроквяні ферми, внаслідок чого в попередньо напружених балкових конструкціях досягають додаткової економії високоміцної сталі за рахунок зміни поперечного перерізу арматури по довжині прольоту відповідно до зміни згинального моменту або розрахункового зусилля.
Як відомо, в розрізних попередньо напружених залізобетонних згинаних елементах, армованих стержнями, струнами, пучками та тросами, поперечний переріз арматури по довжині не змінюється, що пояснюється конструктивною складністю обриву та натягу цієї арматури в межах прольоту (див. рис. 10.9,а).
У попередньо напружених сталебетонних балкових конструкціях зі зовнішнім армуванням переріз стрічкової арматури по довжині згідно з характером епюри згинального моменту легко змінюється внаслідок зміни ширини або товщини стрічкової сталі.
F = Sl2 або f = SlzM |
' |
Ще більшої економічної ефективності досягають завдяки застосуванню стрічкової арматури в поєднанні зі стержневою (рис. 10.9,6). У цьому випадку до внутрішньої поверхні стрічкової арматури просторового каркасу в межах місць зміни перерізу поздовжніми швами приварюють кінці арматурних стержнів. Одержаному таким чином арматурному пакету зі стрічкової та стержневої арматури надають попереднього напруження за один раз. Варіюючи стержнями різного діаметра, можна підібрати раціональний переріз пакета й одержати анкерування гладкої стрічкової арматури за рахунок того, що один елемент пакета — стержні періодичного профілю — знаходиться в масі бетону.
Змінний переріз високоміцної арматури-паке - та по довжині елементу зумовлює змінність натягу о0 в перерізі. Наприклад, на приопорних ділянках, де поперечний переріз стрічкової арматури можна зменшити до 0,4...0,5 максимального, найбільше напруження приймають рівним Rд. При цьому в зоні максимальних моментів, де поперечний переріз арматури найбільший, натяг буде досягати (0,4 — 0,65)RJ|-
Порівняння конструктивних рішень попередньо напружених сталебетонних і залізобетонних балок, ригелів ферм прольотом > 12,0 м підтверджує можливість досягнення економії високоміцної сталі до 10...15 % тільки за рахунок зміни перерізу зовнішньої арматури по довжині елемента.
Дослідна розробка і впровадження попередньо напружених сталебетонних балок прольотом 18 м дали змогу одержати додатково на одному елементі 10 % економії високоміцної сталі за рахунок зміни перерізу пакета зовнішнього армування, чого не можна досягнути в попередньо напружених залізобетонних конструкціях зі стержневою, пучковою та іншою арматурою.
Попередньо напружені сталебетонні підкранові балки. Завдяки раціональному розміщенню робочої арматури у вигляді стрічкової сталі гладкого або періодичного профілю на найбільш напружених гранях перерізу балки набувають позитивних властивостей як залізобетонних, так і сталевих підкранових конструкцій (рис. 10.10).
Порівняно зі залізобетонними сталебетонні підкранові балки для кранів вантажністю 100...200 кН:
Більш технологічні — для їх виготовлення застосовують ту ж опалубку, що й для залізобетонних; відсутність багаторядного розміщення арматури підвищує і спрощує вкладання бетону, а також процес натягу арматури (замість натягу 4—6 стержнів виконують натяг одного елемента);
9x200=1800 |
55 |
3x350=1050 |
3x350=1050 |
55 |
Економічніші — винесення стрічкової арматури на грань перерізу і відсутність багаторядного розміщення стержневої арматури дає змогу економити 12... 15 % робочої арматури;
Надійніші — застосування стрічкової арматури періодичного профілю (авторське свідоцтво № 452654) підвищує тріщиностійкість підкранових балок на 35 %, що збільшує їх витривалість при середніх і важких режимах роботи кранів.
Стрічкове армування стисненої зони та конструктивне рішення кріплення підкранової рейки дають змогу використовувати сталебетонні балки з подвійним стрічковим армуванням поряд зі сталевими для кранів важкого режиму роботи.
Звичайні та попередньо напружені сталебетонні підкранові балки прольотом 6 і 12 м взаємозамінні зі сталевими.
Зразки звичайних і попередньо напружених сталебетонних підкранових балок прольотом 6 м для кранів вантажністю 100...200 кН середнього режиму роботи випробувані, впроваджені у виробництво і після 25 років експлуатації перебувають у доброму стані.
Сталебетонні нерозрізні ригелі. В будинках різного призначення поперечний переріз ригелів часто приймають мінімальним. Однак при їх конструюванні традиційним способом неможливо розмістити стержневу арматуру в межах такого перерізу.
Зовнішнє армування дає змогу застосувати для різних сіток колон єдину висоту балок і ригелів, створивши уніфіковану каркасну систему, яка забезпечує поєднання укрупнених і типових сіток колон при мінімальній кількості типорозмірів конструкцій.
Спочатку досліджували моделі нерозрізних трипролітних сталебетонних балок зі зовнішнім армуванням перерізом 80x200 мм, прольотом
2,0 м. При виготовленні балок використовували стрічкову сталь — гладкого і періодичного профілю при різних класах бетону від М400 до М800.
Під час випробувань встановлено, що нерозріз - ні сталебетонні балки, які мають високі коефіцієнти армування при напруженнях в арматурі близьких до 0,7 от, працювали із незначними пластичними деформаціями. Характер роботи не - розрізних сталебетонних балок дуже близький до сталевих, приріст деформацій і прогинів по всіх характерних перерізах балок пропорційний приросту навантаження аж до напруження в арматурі (0,8—0,9) от.
Для будівництва експериментальної будівлі розроблений рамний каркас зі сіткою колон 12x12 м, основними елементами якого є панелі перекриття 2Т, ригелі зі зовнішнім стрічковим армуванням прольотом 12 м і колони перерізом 40x60 см (рис. 10.11).
Арматурний пакет у конструкції ригеля запроектований із гладкої стрічкової сталі 12x340 мм марки 12Г2СМФ із розрахунковим опором 515 МПа і чотирьох стержнів періодичного профілю 020 A-IV з розрахунковим опором 520 МПа.
Пролітні моменти ригеля визначені з розрахунку навантаження ригеля рівномірно розподіленим навантаженням, що дорівнює 180 кН/м.
Розміри опалубки ригеля і з'єднання його з колоною відповідають серії 1.420-6.
Монолітність сталебетонного перерізу забезпечується здебільшого анкерами — поперечними стержнями і жорсткими упорами в торці стрічкового арматурного каркаса.
Таке конструктивне рішення попередньо напруженого сталебетонного ригеля з двома консолями було випробуване на стенді заводу залізобетонних виробів і запропоноване для застосування в будівництві.
Відомо, що економічність конструкції не визначається тільки вдалим рішенням перерізу. Не менш важливим є технологічність виготовлення
6036А-ІІІ |
Х300 2Ф36А-ІІІ |
3-3 Х300р2*36А-ІІІ |
Х300 &36А-ІІІ |
Рис. 10.11. Конструкція нерозрізного попередньо напруженого сталебетонного ригеля та його армування. |
4-4 |
Конструкції, зручність монтажу та низькі експлуатаційні витрати. Сталебетонні конструкції порівняно зі залізобетонними простіші у виготовленні. Застосування зовнішнього армування виключає багаторядне розміщення поздовжніх стержнів, полегшує натяг стрічкової арматури і бетонування. Наявність на гранях конструкції стрічкової арматури дає змогу відмовитися від спеціальних закладних деталей для кріплення елементів каркаса, огороджувальних конструкцій, а також технологічних комунікацій.
Економічну ефективність попередньо напружених нерозрізних ригелів визначали методом порівняння з існуючими останніми типовими рішеннями. В даному випадку порівняння виконували з попередньо напруженим ригелем Б 324 серії 1.420-6 прольотом 12 м і сталебетонним зі зовнішнім армуванням під однакове навантаження.
З аналізу порівняння собівартості, трудомісткості та техніко-економічних витрат випливає наступне. Попередньо напружені сталебетонні ригелі дешевші від залізобетонних на 9,9 %, при економії сталі 15 % і зниженні трудомісткості виготовлення на 22,3 %.
Попередньо напружена сталебетонна балка покрівлі. За основу проектування сталебетонної балки покриття прольотом 18,0 м прийнята типова попередньо напружена балка покрівлі БНС-18-4.
Для конструкції сталебетонних балок БНД-18-4 поперечна арматура і арматура стисненої зони, як і розміри перерізів, прийняті без змін. Винятком є армування розтягненої зони, яке виконували у вигляді пакета з поздовжньої стрічкової арматури перерізом 12x200 мм (сталь класу С70/60) з нормативним опором Rsn-600 МПа і трьома стержнями діаметром 22 мм класу A-IV. Конструктивні розміри та армування балок зображені на рис. 10.12.
Розрахункова несуча здатність сталебетонної балки Мр = 2230кН • м. Згинальний момент, що відповідає найбільшому значенню навантаження під час випробовування — Мд = 2763 кН • м. При обстеженні дослідної балки не було виявлено жодних ознак руйнування стисненої зони або текучості сталі арматури.
Прогин сталебетонної балки при найбільшому навантаженні становив 47,7 мм, що в 1,6 раза менше розрахункового прогину, рівного 77,2 мм.
Максимальна ширина розкриття тріщин дорівнювала 0,25 мм, а після розвантаження зменшилася до 0,01 мм, і вони стали непомітні.
Уг>22 A-IV 1-1 2-2 3-3 Рис. 10.12. Конструкції двотаврових попередньо напружених балок: а — залізобетонної зі стержневим армуванням; б — сталебетонної зі зовнішнім стрічковим і стержневим армуванням. |
Комментарии закрыты.