БЕТОН І АРМАТУРА СТАЛЕБЕТОННИХ КОНСТРУКЦІЙ
Основним матеріалом сталебетонних конструкцій є бетон, стержнева, листова та профільована сталь. Сталебетонні конструкції стають більш економічними завдяки застосуванню високоміцних бетонів, сталей та підвищенню коефіцієнта армування. Стержнева арматура застосовується в сталебетонних балках і плитах у вигляді вертикальних поперечних стержнів, монтажної та поздовжньої робочої арматури каркасів і сіток.
Стрічкову листову сталь вуглецеву звичайної якості та низьколеговану з межею міцності 290... 400 МПа можна рекомендувати для звичайних ненапружених сталебетонних конструкцій.
Низьколеговані термічно підсилені сталі високої міцності з межею текучості 500...900 МПа рекомендують для попередньо напружених сталебетонних конструкцій з напруженою стрічковою арматурою.
За спеціальними замовленнями випускають надміцні сталі, які мають межу текучості 1300... 1800 МПа.
Правильний підбір сталі дає змогу забезпечити належну надійність, довговічність і економічність сталебетонних конструкцій.
Для ненапружених звичайних сталебетонних конструкцій найчастіше застосовують вуглецеву сталь звичайної міцності за ГОСТ 27772-81*. Сталь марок 09Г2, 09Г2С, 14Г2, 15ХСНД і 10ХСНД за ГОСТ 10281-73 і ГОСТ 19282-73, що застосовується в сталевих конструкціях, може використовуватися як стрічкова, листова арматура сталебетонних конструкцій.
Завдяки термічній обробці підвищують характеристики міцності сталей 09Г2, 14Г2, 10Г2С1, збільшують мінімальну межу міцності до 400 МПа, а тимчасовий опір сталі розриву — до 550 МПа.
Сталі марок 17ХГ2САФ і 17ХГ2САФР застосовують для попередньо напружених конструкцій; сталі високої міцності з гарантійною межею текучості 600...750 МПа (марки 12Г2СМФ,
14ГСМФР і 15ХГ2СФР) — для попередньо напружених сталебетонних конструкцій із напруженою стрічковою арматурою.
Стрічкова листова арматура періодичного профілю.
Під час роботи сталебетонних балкових конструкцій на згин виникають значні сили зсуву по площині з'єднання стрічкової арматури та бетону вздовж балки. Сили склеювання і тертя, які існують між бетоном і гладкою поверхнею стрічкової арматури, незначні, тому монолітність сталебетонного перерізу забезпечується здебільшого за рахунок різних з'єднань (анкерів, упорів), розміщених по довжині і в торцях стрічкової арматури.
Монолітність перерізу балки на всіх етапах гарантована, проте у місцях встановлення анкерів — поперечних вертикальних стержнях каркасу — виникає небажана концентрація напруження. Це зумовлює появу та розвиток перших тріщин у цих місцях, а подекуди відшарування стрічкової арматури в розтягненій і втрату стійкості в стисненій зонах.
Надійне та однорідне з'єднання зовнішньої стрічкової арматури з бетоном вздовж контакту отримують шляхом однобічного рифлення гладкої поверхні стрічкової сталі під час її прокатування (рис. 10.5).
Як і стержнева арматура періодичного профілю, стрічкова арматура характеризується кутом нахилу рифів до поздовжньої осі стрічки ф, висотою виступу h, кроком і та їх відношенням h/t.
Для визначення раціонального значення кута ф припускають, що виступи нескінченно малі і їх деформації під дією зовнішніх сил дорівнюють деформаціям стрічкової арматури.
Насправді деформації виступу Ев змінюються від його розмірів, товщини стрічкової арматури та інших особливостей.
Внаслідок досліджень деформацій стрічкової арматури періодичного профілю одержано формулу, за якою знаходять напруження у виступі Св, знаючи деформації стрічкової арматури Еп і кут ф
Св = Е„ [V( 1 + EBf сos 2Ф + (1 - рЕл)2 sin 2ф - 1]
(10.12)
Використовуючи це рівняння, будують графік залежності напруження ов від кута ф та виявляють раціональний кут нахилу виступів в діапазоні від 45 до 30°. При таких значеннях виступи несуть навантаження спільно зі стрічковою арматурою, при цьому напруження у виступі становить св = (0,4 - 0,8); ал — напруження в стрічковій арматурі періодичного профілю.
Важливим фактором для стрічкової арматури періодичного профілю є межа зміни відношення
Її визначають з умови несучої здатності виступу та бетону при роботі на зріз та зминання. Оптимальний діапазон зміни h/t становить 0,155—0,200.
Значення розмірів виступів: висота h становить не більше (0,1—0,2) • 8Л товщини стрічкової арматури, а ширина b = (0,75—l,0)h.
Розроблено декілька варіантів поперечних перерізів стрічкової арматури періодичного профілю і виконано дослідження сталебетонних зразків на зсув на спеціальному стенді (див. рис. 10.5, 10.6).
Дослідні зразки — елементи прямокутного перерізу 240x120 мм, довжиною 650 мм. Конструкція стенду для випробування при дії зовнішньої сили, утвореної домкратом, не тільки зсувала бетонний зразок відносно зовнішньої арматури, але й зумовлювала розтяг арматури періодичного профілю, наближуючи її роботу до роботи арматури балкових елементів.
Згідно з дослідженнями, зовнішня стрічкова арматура періодичного профілю має не тільки однорідне надійне зчеплення з бетоном по довжині контакту, але й збільшує момент тріщино - утворення в 1,5 раза і більше порівняно з балками з гладкою стрічковою арматурою. Розроблену та запатентовану стрічкову арматуру періодичного профілю виготовляли методом прокатування на стані 550 в Українському інституті металургії у Харкові.
Надалі всі дослідження звичайних та попередньо напружених сталебетонних балок виконували зі застосуванням зовнішньої арматури періодичного профілю, що й послужило підставою для рекомендацій практичного застосування її в будівництві.
Зварювання конструкцій зі сталей можна виконувати вручну покритими електродами, автоматами, напівавтоматами під шаром флюсу, напівавтоматами в середовищі вуглекислого газу. У кожному конкретному випадку пропонується підбирати відповідні зварні матеріали залежно від застосування марок сталей.
10.2 СТАЛЕБЕТОННІ БАЛКОВІ КОНСТРУКЦІЇ
10.2.1 РОЗРАХУНОК СТАЛЕБЕТОННИХ ПЛИТ ТА ЇХ КОНСТРУКТИВНІ ОСОБЛИВОСТІ
Сталебетонні плити залежно від зовнішнього армування поділяють на плити з гладкою листовою сталлю товщиною 4, 6, 8, 10 мм і плити з профільованим сталевим настилом.
Сьогодні плити зі зовнішньою сталевою профільованою арматурою особливо поширені. Основною робочою арматурою в них є профільований настил, сталеві гофровані профілі марки А80-074- 1,0, Н60-845-1,0 (додатки 10, 11).
Листи виготовляють зі сталі марки ВСтЗкп і алюмінієвих сплавів АМг2п. У будівництві застосовують конструкцію настилу з анкерними рифами заводського виготовлення, призначену для армування монолітних перекрить. Основні конструктивні розміри цього профільного настилу відповідають габаритам серійного профілю марки Н80-674-1Д
Профільована листова арматура є жорсткою, укладається на сталеві прогони і одночасно використовується як риштування та опалубка. Для захисту від корозії під час виготовлення профілі цинкують або покривають полімерами. Після виконання перекриття зовнішню листову арматуру додатково захищають від корозії і вогню методом набризку або за допомогою вогнезахисного екрану.
Армування монолітних плит може бути зовнішнє або змішане. При змішаному армуванні застосовують зовнішній профільований настил і
внутрішню арматуру у вигляді стержнів або дроту. В багатопролітних плитах на опорних перерізах для сприйняття від'ємних згинальних моментів встановлюють внутрішню арматуру, в прольотах — зовнішню або змішану.
Розрізняють дві стадії роботи конструкцій з профільованими настилами: виготовлення (сталевий профільований настил використовують у перекритті до затвердіння бетону як самостійну несучу конструкцію); експлуатація (сталевий профільований настил у вигляді зовнішньої арматури працює разом зі затверділим бетоном у сталебетонному перекритті).
З'єднання (анкерування зовнішньої арматури) — профільованого настилу з бетоном по довжині контакту має бути забезпеченим. Для будь - якої конструкції плити передбачають анкери на опорах, за допомогою яких профільований настил приварюють до сталевого прогону. Залежно від способу з'єднання листової арматури з бетоном розрізняють такі конструктивні рішення сталебетонних плит перекриття:
Вм'ятини, видавлені під час штампування на похилій поверхні ребер профільованого настилу, забезпечують з'єднання з бетоном по довжині прольоту; анкери у вигляді дюбелів ставлять тільки на опорах; в багатопролітних плитах над опорами передбачена внутрішня арматура у вигляді сіток, каркасів;
У профільованому настилі без вм'ятин або рифів на похилій поверхні з'єднання зовнішньої арматури (профільного настилу) з бетоном отримують внаслідок приварювання до настилу в прольотах поперечних арматурних стержнів, на опорах — встановленням гнучких або жорстких анкерів;
При встановленні анкерів на опорах монолітність плити забезпечують у прольотах завдяки адгезії цементного гелю і тертю по поверхні контакту сталевого листа та бетону.
Конструкції опорних анкерів і формули для визначення зсувних зусиль подані в табл. 10.1.
Стержневі анкери доцільно проектувати з арматури класів А-І, А-ІІ, А-ІІІ.
У всіх багатопролітних нерозрізних плитах надопорну арматуру доцільно призначати з дроту у вигляді сіток при висоті h„ < = 150 мм, при ha > 150 мм виконують каркаси зі стержнів. На - допорна арматура плит має бути заведена за грань опори не менше ніж на 1/4 прольоту плити. Товщину плит перекрить призначають з таким розрахунком, щоб над верхньою поличкою профільного настилу висота бетону була не менше ЗО мм.
Розраховують сталеву плиту з профільованою листовою арматурою під час виготовлення та експлуатації залежно від прийнятого конструктивного рішення.
Розрахунок конструкції в стадії виготовлення зводиться до розрахунку профільованого настилу як сталевого згинаного елемента за схемою одно- пролітної або багатопролітної балки. Основними навантаженнями при цьому є власна маса сталевого настилу, маса робітників із інструментами та підручним матеріалом, і маса щойно укладеного бетону.
Розрахунок виконують за несучою здатністю та деформативністю. Під час розрахунку настилу за несучою здатністю коефіцієнт надійності щодо навантаження приймають залежно від технології виготовлення конструкцій.
У стадії експлуатації передбачений розрахунок конструкції, як залізобетонної зі зовнішньою профільованою арматурою монолітного перерізу.
Розрахунок сталебетонної плити зі зовнішньою профільованою арматурою виконують також за міцністю з'єднання листової арматури з бетоном (граничний стан першої групи).
Розрахунок за деформативністю (граничний стан другої групи) передбачає визначення прогинів плити та порівняння їх з граничними для даного перекриття.
Сталебетонна плита зі зовнішньою профільованою арматурою в поперечному перерізі представляє собою ребристу балкову конструкцію, розрахунок якої можна звести до забезпечення міцності поодинокого ребра таврового перерізу.
Розрахунок таврового перерізу залежить від розміщення нейтральної осі по висоті перерізу, яка й визначає межу стисненої зони (рис. 10.7).
Нейтральна вісь може бути розміщена в межах полички таврового перерізу або у ребрі.
Надалі сталебетонну плиту зі зовнішньою профільованою арматурою розраховують за методикою таврових залізобетонних балок як за нормальними, так і за похилими перерізами.
Розраховуючи міцність з'єднань стрічкової арматури з бетоном, сумарну силу зсуву в анкерах визначають за рівнянням
ТІ = Nj,(i+1) - N^, (10.13)
Де Л^л(г+1) і Nni — нормальні зусилля в стрічковій арматурі на межі ділянок, які розглядають.
Коли анкери містяться тільки за межею опори, доцільно проектувати опорні анкери так, щоб вони сприймали і передавали на бетон повне розрахункове зусилля в стрічковій арматурі:
АГЛ = КЛАЛ. (10.14)
Міцність з'єднання, зумовлену анкерами, можна записати у вигляді
Nji < Ки - (Ю.15)
Сумарна сила зсуву, що сприймається опорними анкерами по ширині плити,
Кп = «ай ■ Та, (10.16)
Рис. 10.7. Таврові поперечні перерізи і їх розрахункові схеми за умови, що нейтральна вісь проходить в поличці (а); в ребрі тавра (б). |
Де 7іан — кількість анкерів за гранню опор, Та — розрахункова сила зсуву, що припадає на один анкер (див. табл. 10.1).
Під час встановлення анкерів у прольоті плити необхідну їх кількість визначають за рівнянням
«2? = - NZ (10.17)
У профільованих настилах, які мають на бічних поверхнях ребер вм'ятини та виступи (рифи) для збільшення зчеплення арматури з бетоном, сумарна сила зсуву в опорних анкерах
К" = АГл - NZ (10.18)
А сумарна сила зсуву, що сприймається всіма пролітними вм'ятинами (рифами) по довжині і/2 і повній ширині плити
АС = npmaRpA6, (10.19)
Де пр — загальна кількість рифів, розміщених на половині прольоту, та — коефіцієнт умови роботи, що дорівнює 0,6; Аб — площа зрізу бетону в межах одного рифа.
Комментарии закрыты.