ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ ТРУБОБЕТОННИХ СТЕРЖНІВ ПРИ КОРОТКОЧАСНІЙ ДІЇ НАВАНТАЖЕННЯ
Сьогодні накопичено чималий обсяг дослідницького матеріалу, що характеризує роботу трубобетонних елементів під навантаженням. Результати досліджень свідчать про підвищену несучу здатність трубобетонних елементів, у яких бетон працює в умовах об'ємного напруженого стану.
Для оцінки ефективності роботи трубобетон - ного елемента запропоновано використовувати два коефіцієнти: Г) — коефіцієнт ефективності роботи бетонного ядра
Оь (12-1)
Д
Рис. 12.1. Характерні перерізи трубобетонних елементів: а — трубобетонний елемент суцільного перерізу; б — елемент
„труба в трубі"; в — трубобетонний елемент з ядром із центрифугованого бетону; z — елемент з ядром, армованим стержневою поздовжньою арматурою; д — елемент з ядром, армованим прокатним профілем; е — елемент у вигляді труби квадратного перерізу, заповненої бетоном.
Де Rb — призмова міцність бетону; сть — поздовжні напруження в бетоні у момент досягнення елементом граничного стану за міцністю
N - RSAS
(12.2)
Де As, Аь — відповідно площі перерізу сталевої оболонки та бетонного осердя; N — несуча здатність трубобетонного елемента.
Коефіцієнт ефективності роботи трубобетонного елемента т, що дорівнює відношенню несучої здатності трубобетону до несучої здатності ядра та оболонки, визначених окремо, обчислюють за формулою
N
(12.3)
RbAb + RSAS
У результаті експериментальних досліджень доведено, що коефіцієнти Т] і m залежать від товщини стінки труби та міцності бетону. Коефіцієнт т] перебуває в межах 1,5...3, а коефіцієнт т — в межах 1,3...2. Таким чином, трубобетон має у пів - тора-два рази більшу несучу здатність, ніж залізобетон, за однакових витрат бетону та сталі.
Експериментальними дослідженнями доведено, що залежно від міцності бетону під дією навантаження трубобетонні елементи руйнуються по-різному. В трубах, заповнених бетоном звичайної міцності, після досягнення поздовжніми відносними деформаціями значень (240...300) • 10~5 деформації продовжують інтенсивно зростати при незначному збільшенні зусилля, спостерігається процес текучості. В зразках, заповнених високоміцним бетоном, навантаження збільшуються аж до досягнення поздовжніми деформаціями значень (450...500) ■ 10~5, після чого настає крихке руйнування зразка. Процес текучості при цьому практично відсутній.
За приростом поздовжніх єпозд та поперечних епоп. деформацій визначено коефіцієнти поперечної деформації трубобетону vt6, що досягають значень 0,5...0,6. Аналіз закономірності розвитку цього коефіцієнта свідчить про наявність бічного тиску між бетоном і трубою та про розвиток мік - ротріщин у бетоні зі збільшенням навантаження.
Завдяки численним дослідженням розкрита сутність роботи трубобетону під навантаженням. З досягненням межі текучості збільшення поздовжніх напружень в трубі-оболонці практично припиняється. Поперечні напруження в трубі в початковий період навантаження збільшуються малопомітно. У поперечному напрямку на початковому етапі завантаження обтиснення бетону незначне, та зі зростанням навантаження воно різко збільшується. Бічний тиск на бетон створює об'ємний напружений стан, перешкоджає розширенню бетону та розвитку мікротріщин. Цим пояснюються позитивні властивості трубобетону — його підвищена несуча здатність та висока де- формативність. Складний напружений стан бетонного осердя гальмує появу тріщин. Завдяки бічному тиску процес деформування бетону без порушення його суцільності може тривати аж до переходу бетону в псевдопластичний стан.
Несуча здатність трубобетону залежить від способу прикладення навантаження. Елементи, в яких навантаження прикладене на комплексний переріз або тільки на бетон, мають приблизно однакову несучу здатність, а елементи, в яких навантаження прикладене тільки до труби, мають значно меншу несучу здатність.
Існують три види руйнування трубобетону від стику. Зразки зі значною товщиною стінки (t/d > 0,03) характеризуються досягненням великих поздовжніх деформацій та виникненням кільцевих складок в оболонці. У елементів, що мають меншу товщину стінки, у граничному стані за міцністю спостерігається поява поздовжніх тріщин в трубі-оболонці. У трубах, заповнених високоміцним бетоном, спостерігається руйнування бетонного осердя від зсуву верхньої частини відносно нижньої під кутом = 60°.
Певними особливостями характеризується робота трубобетону й при позацентровому стисненні. Деформації в розтягненій зоні труби зростають значно повільніше, ніж в стисненій, що пояснюється активною роботою бетону при стисненні. Зі збільшенням ексцентриситету ефективність роботи трубобетону значно зменшується.
Граничним станом за міцністю для трубобетонного елемента варто вважати такий, за якого поздовжні напруження в трубі-оболонці досягають межі текучості. Поздовжні напруження в ядрі в цей час значно перевищують призмову міцність бетону.
Комментарии закрыты.