ТРУБОБЕТОННІ КОНСТРУКЦІЇ
У сучасному будівництві постійно збільшуються висоти будівель і прольоти перекриттів, зростають кранові навантаження та маса технологічного обладнання. Все це вимагає використання стержнів у вигляді стояків, колон, стиснених елементів ферм, арок, які б мали винятково високу несучу здатність при малих поперечних перерізах. Цим вимогам цілком відповідає трубо - бетон у вигляді сталевих труб, заповнених бетоном.
Трубобетонні елементи можуть бути дуже різноманітними (рис. 12.1). Розглянемо тільки комплексні конструкції, що складаються зі сталевої труби та суцільного бетонного ядра (рис. 12.1, а).
У трубобетонних конструкціях ефективно використовують специфічні особливості матеріалів. Це дає змогу отримати значну економію сталі та цементу, зменшує поперечний переріз елементів конструкцій і, як наслідок, знижує їхню масу та транспортні витрати.
Металева труба — оболонка в трубобетоні — виконує водночас функції як поздовжнього, так і поперечного армування. Вона сприймає зусилля за всіма напрямками, під будь-яким кутом. Бічний тиск труби гальмує розвиток мікротріщин розриву в бетонному осерді, яке в умовах всебічного тиску витримує напруження, що значно перевищують призмову міцність. Водночас сталева труба, заповнена бетоном, виявляється значною мірою захищеною від втрати як місцевої, так і загальної стійкості.
Трубобетонні конструкції дуже надійні в експлуатації. В граничному стані вони не втрачають несучу здатність миттєво, як залізобетонні, а тривалий час можуть витримувати навантаження, зазнаючи значних деформацій.
Трубобетонні елементи мають всі переваги раціональних трубчастих металевих конструкцій, які все ширше застосовуються у практиці будівництва. Трубчастий профіль сьогодні вважають найефективнішим. Він потребує мінімальної кількості зварних робіт і додаткових елементів. Внутрішня поверхня труб надійно захищена від корозії бетоном.
Порівняно зі залізобетонними, трубобетонні конструкції є більш індустріальними при виготовленні та монтажі. Вони доволі легкі та транспортабельні, не піддаються механічним пошкодженням, мають належний зовнішній вигляд. Під час їхнього виготовлення не використовують опалубку, арматурні каркаси та закладні деталі.
Виготовляють трубобетонні конструкції на заводах залізобетонних конструкцій або бетонують їх на місці зведення споруди. Заповнення труб бетоном не супроводжується технологічними труднощами. Добре ущільнення бетону забезпечується завдяки відсутності арматурних каркасів. Трубобетонні елементи з'єднуються між собою за допомогою електрозварювання або болтів. Із трубобетонних стержнів легко створювати просторові решітчасті системи різної конфігурації. Вузлові з'єднання можна здійснювати без фасонок.
Технологічні вимоги практично не обмежують галузі використання трубобетону, який може працювати у складному температурно-вологісному режимі, в умовах агресивного середовища, при великих прольотах і висотах будівель, в умовах, де звичайні сталеві або залізобетонні конструкції використовувати. недоцільно.
Робота трубобетонних конструкцій під навантаженням значно відрізняється від роботи сталевих і залізобетонних конструкцій. Це пояснюється тим, що сталь і бетон у трубобетонній конструкції перебувають в умовах об'ємного напруженого стану, що дає змогу отримати економію матеріалів [37].
Комментарии закрыты.