ГАЗГОЛЬДЕРИ
Газгольдери — це інженерні споруди у вигляді резервуарів, які призначені для зберігання, вирівнювання складу, переміщення та розподілу різноманітних газів.
Залежно від внутрішнього тиску газгольдери поділяють на два класи: газгольдери низького тиску зі збитковим тиском до 0,5 Н/см2 і високого тиску з робочим тиском до 300 Н/см2 і більше.
Газгольдери низького тиску мають змінну місткість і поділяються на дві групи:
А) мокрі газгольдери з вертикальними і гвинтовими напрямними конструкціями;
Б) сухі газгольдери з поршнем із гнучкою секцією.
Газгольдери високого тиску мають однакову місткість, їх можна поділити за типом геометричної форми:
А) циліндричні газгольдери зі сферичними днищами — горизонтальні та вертикальні;
Б) сферичні газгольдери.
Газ |
Рис. 9.7. Схема мокрого газгольдера (а): 1 — дзвін; 2 — телескоп; 3 — резервуар; 4 — водяний затвор; б — схема газгольдера у неробочому стані; в — схема водяного затвора. |
Найбільш поширені мокрі газгольдери з вертикальними і гвинтовими напрямними. Застосовуються мокрі газгольдери як відкриті, так і розташовані в будовах. Мокрі газгольдери можуть мати місткість від 100 до 32 000 м3. Мокрий газгольдер складається із водяного басейну, телескопів, дзвона і напрямних конструкцій (рис. 9.7). Водяний басейн, як і напрямні конструкції, є нерухомою частиною споруди. Дзвін і проміжні ланки (телескопи) переміщаються або вверх при надходженні газу, або вниз при його витраті. У нижній частині дзвона і кожного телескопа є водяний затвор (рис. 9.7), який перешкоджає виходу газів у атмосферу. Різниця рівня води в затворі залежить від тиску газу і становить 200...400 мм. У неробочому стані газгольдера дзвін і телескопи
занурені у водяний басейн (рис. 9.7, б). При наповненні газгольдера газом спочатку піднімається дзвін, а потім телескопи, черпаючи своїми затворами воду з басейна. Дзвін і телескопи мають котки на консолях, які переміщаються по напрямних конструкціях. Напрямні конструкції складаються із прикріплених до басейну стояків, кілець (ригелів) і розкосів. Басейни виконують як металевими, так і залізобетонними.
Сухий газгольдер поршневого типу — це вертикальний резервуар, в якому переміщається поршень-шайба. Корпус газгольдера складається з листової сталі та двотаврових стояків. Між поршнем і внутрішньою поверхнею корпуса знаходиться ковзний затвор на мастилі, який перешкоджає проходженню газу в надпоршневу частину. Сухі газгольдери мають місткість до 1000 000 м3, це великі споруди діаметром 45 і висотою 70 м.
Порівняно з мокрими сухі газгольдери мають деякі переваги: не потребують водяного резервуара і обладнання для нагрівання води в зимовий період, витрати сталі на 1 м3 газу дещо менші.
Незважаючи на це, такі газгольдери мають суттєві недоліки: складні й трудомісткі у виготовленні, допускають проникнення через затвори в надпоршневу частину вибухово небезпечних сумішей газу, в експлуатації вимагають високих витрат.
Гляді наскрізних стояків із кутників; кільця й розкоси проектують із кутників.
1.120x80x8 |
120 _8 |
Рис. 9.10. Прямокутний бункер: a — конструктивна схема; б — кріплення бункера до поздовжньої і поперечної балок; в — з'єднання ребер: г — вихідний отвір.
Комментарии закрыты.