ВИСЯЧІ (БАНТОВІ) ПОКРИТТЯ
Висячими (вантовими) називаються покриття, в яких основними несучими елементами конструкцій є ванти — канати, линви, троси, що працюють на розтяг. Завдяки високій міцності канатного дроту (1200... 1800 МПа) та повному використанню площі перерізу сталі канату під час розтягу висячі конструкції є легкими та економічними. Висячі покриття є архітектурно виразними, зручно транспортуються та монтуються.
Недоліками висячих покрить є велика дефор - мативність пролітної будови, особливо під дією зосередженого навантаження; складність відведення води з покриття. Бантові системи розпірні і відповідно потребують застосування масивних опорних конструкцій у вигляді колон і пілонів, рам і конструкцій трибун, а також замкнутих опорних контурів.
Основним несучим елементом висячих конструкцій є гнучка або жорстка струна, яка працює не тільки на розтяг, а й на згин. Гнучку струну роблять зі сталевих канатів-тросів, пучків та ста - лок високоміцного дроту, арматурних стержнів. Для жорстких струн застосовують прокатні профілі та складні перерізи — наскрізні та суцільні.
Залежно від конструктивного рішення пролітної частини розрізняють кілька видів висячих покрить.
Однопоясні плоскі системи складаються з паралельних або радіальних ниток-тросів (рис. 7.20).
Двопоясні системи складаються з плоских тросових ферм з поясами, з'єднаними розкосами, жорсткими стояками або тросовими розтяжками.
Nd = -0,55
Прогини структур обчислюють за таблицями для ізотропних плит і перехресних ферм.
Конструктивну висоту структурної плити приймають залежно від жорсткості покриття та розмірів комірок поясних сіток. Доцільно приймати висоту структурних плит 1/15—1/20 прольоту для стержнів із труб і 1/20—1/25 прольоту для профільного прокату.
Розміри комірок поясних сіток залежать від типу вузлових з'єднань та покрівельного настилу. Розміри комірок приймають такими, щоб покриття виконувати без прогонів. Згідно з вимогами застосування структурних покрить обмежуються прольотами 60...80 м.
/<60000 |
Перспективи застосування таких систем диктуються можливістю їх поточного автоматизованого виготовлення на спеціалізованих заводах та використання індустріальних методів монтажу великими блоками.
Рис. 7.20. Схема багатопролітних одноиоясних прямокутних покрить: а — з несучими колонами; б — з несучими рамами; 1 — несучі ванти; 2 — підтяжки; З — колони; 4 — рами; 5 — зв'язки; 6 — залізобетонні плити; 7 — балки опорного контура.
При різному взаємному розміщенні ферм можна одержати плоскі або просторові покриття (рис. 7.21).
Покриття, які мають гнучкі та жорсткі струни і здатні сприймати складні або згинальні зусилля, належать до комбінованих систем. Висячі покриття, утворені з тонких металевих листів, називають мембранними.
Висячі оболонки мають вигляд металевих тонколистових оболонок-мембран і монолітних попередньо напружених залізобетонних оболонок (рис. 7.22).
Основи розрахунку. Висячі покриття розраховують за двома граничними станами: а) за несучою здатністю вант або мембран, міцністю та стійкістю опорних конструкцій; б) за граничними деформаціями та переміщеннями, перевищення яких може призвести до пошкодження покрівлі.
При розрахунку на міцність та деформатив - ність (прольоту) невигідним навантаженням є тимчасове навантаження всього покриття, а для визначення кінематичного переміщення — навантаження половини його площі.
Розрахункове зусилля N у гнучкій нерозтяг- неній струні визначають за формулою
N = ylFl + F'i, (7.22)
Де Fv — зусилля, що визначається як опорна реакція шарнірно-опертої балки прольотом І.
Для визначення зусилля у ванті-струні необхідно знати розпір Fh або ординату кривої рівноваги у (стрілу прольоту) (рис. 7.23).
Комментарии закрыты.